Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření ACE je primárně požadováno s cílem pomoci diagnostikovat a monitorovat sarkoidózu. Často je požadováno k nalezení příčiny souboru potíží, které mohou, ale nemusí být způsobené sarkoidózou. Hladina ACE je zvýšena u 50 – 80 % pacientů se sarkoidózou. Koncentrace ACE jeví tendenci stoupat a klesat spolu s aktivitou onemocnění. Je-li hodnota ACE u nemocného zvýšena, může být kontrolována v pravidelných intervalech s cílem monitorovat průběh onemocnění a kontrolovat úspěšnost léčby kortikosteroidy.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření ACE je požadováno, máte-li příznaky jako granulomy, chronický kašel nebo dušnost, začervenání očí a/nebo bolest kloubů, které mohou být způsobeny sarkoidózou, ale I jiným onemocněním. To platí zejména, je-li vám mezi 20 a 40 lety, kdy je onemocnění sarkoidózou nejčastější. Váš lékař může požadovat stanovní ACE spolu s jinými vyšetřeními, jako je vyšetření sputa na plísňové infekce a tuberkulózu, chce-li odlišit sarkoidózu a ostatní granulomatózní onemocnění.
Byla-li u vás diagnostikována sarkoidóza a počáteční hladina ACE byla zvýšena, může váš lékař požadovat stanovení ACE v pravidelných intervalech a sledovat jejich změnu v čase.
Co výsledek vyšetření znamená?
Při stanovení diagnózy, je-li hladina ACE vysoká, ostatní choroby vyloučeny a máte-li klinické příznaky, které se u sarkoidózy vyskytují, je velká pravděpodobnost, že máte aktivní sarkoidózu. Nález vysoké koncentrace ACE pomáhá potvrdit diagnózu. Nicméně sarkoidóza může být přítomna i bez zvýšení ACE, takže při normální hladině ACE se sarkoidóza nedá vyloučit. Normální hladina ACE se může najít u neaktivní sarkoidózy, dále byla-li diagnóza stanovena časně, kdy buňky ještě neprodukují tolik ACE, aby došlo ke zvýšení její hladiny v krvi; někdy buňky dokonce neprodukují zvýšené množství ACE. Hladina ACE je rovněž méně často zvýšena u chronické sarkoidózy.
Po stanovení diagnózy mohou být hladiny ACE využity k monitorování průběhu onemocnění. Jestliže původně vysoké hladiny ACE klesají, ukazuje to obvykle na spontánní či léky navozenou remisi a příznivou prognózu. Nárůst hladin ACE může naproti tomu ukazovat na počátek onemocnění, které programuje, nebo na to, že nemoc neodpovídá na léčbu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Přeměna angiotenzinu I na angiotenzin II působením ACE je fyziologický regulační proces v organismu. Tento pochod může být přerušen léky, známými jako ACE inhibitory, které se běžně užívají k léčbě hypertenze a diabetu. Tyto léky inhibují uvedenou přeměnu a díky tomu zůstávají tepny rozšířené; to vede ke snížení krevního tlaku. Podávání ACE inhibitorů je běžné, jejich účinnost se však nekontroluje pomocí stanovení ACE. Mohou však rušit stanovení ACE, požadované z jiných důvodů.
Zvýšené či snížené hladiny ACE mohou být pozorovány u řady jiných stavů, než je sarkoidóza. Stanovení ACE však při jejich diagnostice nemá žádný význam, a proto se nerpovádí.
Snížené hodnoty ACE mohou být také pozorovány u nemocných s:
- Chronickou obstrukční plicní chorobou (COPD)
- Onemovněním plic (cystická fibróza, emfyzém, rakovina plic)
- Hladověním
- Léčbou kortikosteroidy
- Hypertyreózou
Mírnězvýšené hodnoty ACE byly nalezeny u různých chorob a stavů jako:
Vyšetření ACE však není užíváno běžně k diagnostice a sledování těchto stavů (nebyla prokázána jeho klinická užitečnost).