Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Chromogranin A je tumorový marker. Stanovení může být požadováno spolu se stanovením 5-HIAA k diagnostice karcinoidních tumorů. Dále se používá ke sledování úspěšnosti léčby a k rozpoznání recidivy nádoru. Někdy je vyšetření požadováno spolu se stanovením specifických hormonů (katecholaminy) k diagnostice a monitorování feochromocytomu. Dále se stanovení CgA používá k nalezení neuroendokrinních tumorů, které nevylučují hormony.
Kdy je vyšetření požadováno?
Stanovení CgA je objednáváno samostatně, pokud má lékař u pacienta podle příznaků podezření na karcinoidní tumor, feochromocytom nebo jiný neuroendokrinní tumor.
Mezi příznaky patří:
- Rudnutí tváří a krku (temně rudá barva)
- Průjem, nevolnost, zvracení
- Náhle zrychlený tep
- Dušnost, kašel
Dále může být stanovení využíváno pro pravidelné sledování úspěšnosti léčby a možné recidivy tumoru.
Co výsledek vyšetření znamená?
Koncentrace CgA je obvykle nízká. Zvýšené hodnoty u symptomatických pacientů mohou znamenat existenci tumoru, ale neurčí jeho typ a lokalizaci. Hladina CgA není odpovídající závažnosti symptomů u pacienta, ale velikosti tumoru.
Pokud je hladina CgA před léčbou vysoká a následně se sníží, pak je zřejmě léčba úspěšná. Pokud se při dalším sledování hladina CgA zvyšuje, jde pravděpodobně o recidivu tumoru.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Hladina CgA může být zvýšená i z jiných příčin, jako je onemocnění jater, zánět, střevní nemoci, renální insuficience a stres. Tyto jiné příčiny zvýšení je třeba brát v úvahu při interpretaci výsledků.