Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření katecholaminů je využíváno především při detekci a léčbě feochromocytomu u symptomatických pacientů. Dále je vhodné test použít u pacientů s trvalou hypertenzí či při akutní občasné hypertenzi. Hormony totiž v krvi nepřetrvávají; jsou využity organismem, metabolizovány a vyloučeny. Vyšetření katecholaminů v moči určí jejich celkové množství vyloučené za 24 hodin. I když se hodnoty hormonů mění, vyšetření v moči oproti vyšetření v plazmě není tolik touto fluktuací ovlivněno. Vyšetření v plasmě a v moči může být požadováno jak současně, tak samostatně.
Jelikož jsou vyšetření ovlivněna léky, potravinami a stresem, mohou se objevit falešně pozitivní výsledky. Proto toto vyšetření není vhodné jako screening. Lékař musí hodnotit pozitivní výsledky podle medikace, stravování a možného stresu pacienta a vyšetření případně opakovat ke konfirmaci výsledků.
Test může být požadován i u asymptomatických pacientů pokud byl zobrazovacími metodami náhodně nalezen adrenální nebo neurokrinní tumor, případně pokud existuje feochromocytom v rodinné anamnéze.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření katecholaminů je požadováno, pokud existuje u pacienta podezření na feochromocytom, nebo je toto podezření potřeba vyloučit. Dále se vyšetření požaduje, pokud má pacient trvalou nebo občasnou hypertenzi provázenou dalšími symptomy jako je bolest hlavy, pocení, rudnutí a zrychlený tep. Dále je vhodné provést vyšetření u pacientů s hypertenzí kde nezabírá obvyklá léčba.
Dále se test provádí u pacientů s náhodně objeveným tumorem nadledvinek či u pacientů s feochromocytomem v rodinné anamnéze. Požadovat se může i ke sledování pacientů s léčeným feochromocytomem.
Co výsledek vyšetření znamená?
Vzhledem k tomu, že vyšetření je citlivé na řadu vnějších faktorů a feochromocytom je vzácný, lékař může vidět více falešně pozitivních výsledků než skutečně pozitivních výsledků. Pokud má symptomatický pacient zvýšené hodnoty katecholaminů v plasmě či v moči, je potřeba provést další vyšetření. Vážná onemocnění či stresy mohou vést k přechodně zvýšeným hladinám katecholaminů. Lékař musí hodnotit pacienta komplexně – fyzickou kondici, duševní stav, užívané léky a stravovací návyky. Pokud existuje možné ovlivnění výsledků, je nutno je odstranit a vyšetření zopakovat, zda vysoké hodnoty katecholaminů přetrvávají.
Pokud jsou hodnoty zvýšené u pacientů s dříve nalezeným feochromocytomem, pak nebyla zřejmě léčba úspěšná a tumor přetrvává.
Vzácně nemusí dojít ke zvýšení hladin katecholaminů u pacientů s feochromocytomem.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Ačkoliv vyšetření katecholaminů v plasmě a v moči může pomoci v nalezení a diagnostice feochromocytomu, neřekne nic o tom kde tumor je, kolik jich je a zda je benigní. Množství produkovaných katecholaminů nesouvisí s velikostí tumoru. Ke zvýšení hladin dochází především v období růstu tumoru.
Řada léků ovlivňuje vyšetření katecholaminů. Proto je nutné před vyšetřením s lékařem konzultovat případné přerušení léčby či změny v medikaci. Mezi interferující léky patří například: acetaminofen, aminofylin, amfetaminy, potlačovače chuti, káva, čaj, jiné formy kofeinu, klonidin, dexamethazon, diuretika, epinefrin, alkohol, inzulin, imipramin, lithium, methyldopa, inhibitory MAO (monoaminoxidázy), nikotin, nitrogllycerin, nosní kapky, salicyláty, teofylin, tetracyklin, tricyklická antideprsiva a vazodilatanty. Vliv uvedených látek se mění individuálně a nelze ho předpovědět.
Zatímco 90% feochromocytomů je nalézáno v nadledvinách, zbylých 10 % se vyskytuje v břišní dutině. Tyto se dle WHO nazývají „mimo-adrenální paraganglioma“