Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Stanovení vanilmandlové kyseliny v moči je primárně využíváno k potvrzení či vyloučení diagnózy neuroblastomu u dětí s tumorem v břiše nebo s příznaky, podezřelými z této diagnózy. Může být požadováno spolu s vyšetřením kyseliny homovanilové s cílem pomoci diagnostikovat neuroblastom, sledovat účinnost léčby nebo odhalit recidivu nádoru. Obvykle je současně stanovována koncentrace kreatininu v moči, zejména u jednorázového vzorku moči a výsledek vyšetření je vyjadřován jako poměr koncentrace kyseliny vanilmandlové a kreatininu v moči. Protože kreatinin je látka, která je vylučována do moči relativně stálou rychlosti, slouží jeho stanovení pro srovnání rychlosti vylučování kyseliny vanilmandlové nebo homovanilové.
Vyšetření vanilmandlové kyseliny se dříve často požadovalo při podezření na feochromocytom, ale nyní se dává přednost stanovení volných metanefrinů v plazmě nebo metanefrinů v moči a vyšetření močových nebo plazmatických katecholaminů. Vyšetření vanilmandlové kyseliny může být požadováno spolu jedním či více z těchto testů s cílem pomoci detekovat či vyloučit fechromocytom.
Kdy je vyšetření požadováno?
Lékař indikuje vyšetření při podezření na neuroblastom nebo chce-li toto onemocnění vyloučit. Může ho požadovat spolu s vyšetřením kyseliny homovanilové nádor v břiše nebo jiné příznaky podezřelé z neuroblastomu.
Tyto příznaky se mohou lišit v závislosti na místě nádoru a mohou se i měnit s časem:
-
Většina neuroblastomů se nachází v břiše, takže nejběžnějším příznakem je neobvyklé nebolestivé zduření nebo hmota v této oblasti. K dalším příznakům patří bolest v břiše a ztráta chuti k jídlu.¨
-
Někdy může nádor umístěný na krku způsobit otok a ovlivnit polykání a dýchání.
-
Jestliže nádor tlačí na míšní nervy, může zhoršit schopnost chůze.
-
Šíří-li se (metastazuje) nádor do kostí, může působit bolest v kostech. Je-li postižena
kostní dřeň, může být ovlivněna krvetvorba s následnou únavou, bledostí a sklonem ke krvácení.
Neuroblastom může též vyvolat podlitiny kolem očí a pokles oční víčka, purpurově červené skvrny na kůži a někdy dokonce ovlivnit funkci močového měchýře a střeva. Vzácně může vyvolat svalové spazmy (bolestivé stahy) a rychlý pohyb očí, známý jako „tančící oči“.
Opakované vyšetření kyseliny vanilmandlové může být požadováno tehdy, je-li dítě léčeno pro neuroblastom, s cílem odhalit recidivu onemocnění.
Vyšetření kyseliny vanilmandlové může být požadováno spolu s jedním nebo více z metanefrinových či katecholaminových testů, má-li lékař podezření na feochromocytom. Tyto testy mohou být požadovány, má-li vyšetřovaná osoba stálou či přechodnou hypertenzi, která neodpovídá na obvyklou léčbu, dále pro sledování účinnosti léčby feochromocytomu; opakované stanovení je důležité pro odhalení návratu choroby.
Co výsledek vyšetření znamená?
Protože vyšetření kyseliny vanilmandlové je citlivé na četné zevní vlivy a neuroblastomy a feochromocytomy jsou vzácné, setká se lékař častěji s falešně pozitivními než se správně pozitivními výsledky. Zvýšený odpad kyseliny vanilmandlové močí není diagnostický pro uvedené nádory, ale mělo by ukázat na nutnost dalšího vyšetřování. Extrémní psychický i fyzický stres mohou vyvolat mírné i poměrně značné přechodné zvýšení vylučování kyseliny vanilmandlové močí. Lékař musí posuzovat dítě i dospělého pacienta jako celek – jeho fyzický i psychický stav, předepsané léky i užívání jakýchkoliv doplňků stravy. Jsou-li nalezeny rušivé látky či vlivy a podaří-li se je odstranit, požaduje lékař často opakované vyšetření, aby zjistil, zda je kyselina vanilmandlová stále zvýšena. Lékař může ordinovat i jiné metanefrinové a katecholaminové testy nebo zobrazovací metody, jako je např. magnetická rezignace (MRI), aby mu pomohly nalézt nádor.
Jsou-li dítě nebo dospělý pacient léčeni pro neuroblastom či feochromocytom, pak klesající koncentrace vanilmandlové kyseliny ukazuje odpověď na léčbu, zatímco stabilní či rostoucí koncentrace ukazuje, že léčba není účinná. Je-li hladina vanilmandlové kyseliny zprvu normální a pak roste u osoby, která prodělala feochromocytom či neuroblastom, je pravděpodobné, že se nádor znovu objevil.
Asi 90 % dětí s neuroblastomem produkuje zvýšené množství vanilmandlové či homovanilové kyseliny. Je-li kyselina vanilmandlová i ostatní testy na metanefriny a katecholaminy normální, je méně pravděpodobné, že dítě má neuroblastom nebo že dospělý má feochromocytom, nedá se to však vyloučit. Tyto nádory nemusí produkovat katecholaminy konstantní rychlostí, takže vzestup koncentrace hormonů a odpad jejich metabolitů močí bude kolísat a nemusí být zvýšený právě ve vyšetřovaném vzorku. To platí zejména, je-li pro vyšetření užit jednorázový vzorek ranní moči.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Množství vytvářené vanilmandlové kyseliny v nemusí být ve všech případech úměrné velikosti nádoru, je to dáno vlastnostmi nádorové tkáně. Na druhé straně můžeme říci, že celkové množství vytvářené kyseliny vanilmandlové má tendenci růst, zvětšuje-li se nádor.
Lékař někdy hodnotí poměr koncentrací vanilmandlové a homovanilové kyseliny u nemocných s neuroblastomem. Nízký poměr je spojený s horší prognózou.
Výsledek vyšetření může ovlivnit množství léků, ale vyšetřované osoby se musí předem poradit se svým lékařem, než vysadí předepsanou léčbu. Mezi interferující léky patří např. léky na potlačení chuti k jídlu, klonidin, disulfiram, histamin, imipramin, inzulin adrenalin, levodopa, lithium, morfin, inhibitory monoaminooxidázy, nitroglycerin aj. Účinek těchto léků na hladiny kyseliny vanilmandlové se liší od osoby k osobě a často se nedá předvídat.