Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření množství metanefrinů vyloučených močí je primárně určeno pro detekci, popřípadě vyloučení přítomnosti feochromocytomu u pacientů s charakteristickými příznaky. Může být využíváno i ke sledování účinnosti léčby po zjištění přítomnosti feochromocytomu a jeho odstranění.a pro sledování event. recidivy. Metanefriny v moči mohou být vyšetřovány buď samostatně nebo společně s vyšetřením metanefrinů v krvi (plasmě). Současně buď samostatně nebo v rámci následného sledování pacienta mohou být vyšetřovány katecholaminy v plasmě a moči. Protože vylučování katecholaminů během dne kolísá, může skutečnou nadprodukci těchto látek lépe odhalit 24-hodinový sběr moči lépe než samotné vyšetření v krvi. Je na lékaři aby zvolit tu správnou kombinaci vyšetření ta, aby mu poskytla maximum informací. V četných případech je mohou být metanefriny v moči a plasmě výhodnější, protože jsou vylučovány ve větší koncentraci než katecholaminy v moči a v séru přetrvávají i v době, kdy se hladina katecholaminů vrací k normálu.
Jelikož jsou tyto testy ovlivňovány některými potravinami, léky a stresem, je nutné počítat s určitým procentem falešně pozitivních nálezů. Z těchto důvodů se nedoporučuje testovat hladinu metanefrinů screeningově. Často je nutné pozitivní nález potvrdit dalším vyloučením po úpravě životosprávy a minimalizaci vlivů, které mohou vyšetření pozitivně ovlivnit.
Výjimečně lze provést vyšetření metanefrinů u asymptomatických pacientů v případě že je během tomografie pro jiné onemocnění objeven nádor nadledviny nebo jiný neurokrinní tumor a /nebo má pacient silnou rodinnou zátěž (feochromocytom v rodině), kdy může dojít v některých případech ke genetickým vazbám.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření množství metanefrinů vyloučených močí je prováděno, jestliže lékař má u pacienta buď podezření na podezření na feochromocytomu, nebo chce jeho možnost vyloučit. Může jej ordinovat u trvalých nebo opakovaných stavů hypertenze spolu s bolestí hlavy, bušením srdce, pocení a stavy úzkosti. Stejně bude postupovat v případě, že pacient má vysoký tlak, který nereaguje na léčbu. Vzhledem k tomu že tělo neovlivní hormony produkované feochromocytomem, je vysoký tlak jimi indukovaný velmi často rezistentní na běžné léky.
Příležitostně může být test ordinován, je-li nádor nadledviny objeven náhodně nebo má-li pacient výskyt feochromocytomu v rodinné anamnéze, popřípadě byl v minulosti léčen na feochromocytom.
Co výsledek vyšetření znamená?
Protože vyšetření metanefrinů v moči je ovlivněno řadou vnějších vlivů a feochromocytomy jsou vzácné, lékař může vidět více falešně pozitivních výsledků než těch skutečně pozitivních. U symptomatických pacientů jsou vysoké koncentrace metanefrinů v moči indikací k dalším vyšetřením. Můžeme-li vyloučit stresy a interferující substance je pravděpodobnost feochromocytomu vysoká. Lékař může poté nechat vyšetřit metanefrinů v plasmě a/nebo katecholaminy v séru a moči. pro potvrzení počátečních nálezů. V případě rovněž pozitivních nálezů pak použití zobrazovacích metod ( tomografie, magnetická rezonance) může pomoci nádor lokalizovat.
Vážná onemocnění a stresy mohou být příčinou různě vysokých vzestupů hladiny metanefrinů. Lékař musí vyšetřit pacienta souborně – jeho tělesný a duševní stav, léčbu a stravovací návyky. Jestliže jsou interferující vlivy a /nebo stavy prokázány a řešeny, je možné dalším vyšetřením zjistit, zda jsou metanefriny stále zvýšeny. Pokud ano, je třeba ordinovat zobrazovací metody vyšetření, pokud ne je nepravděpodobné, že pacient má feochromocytom.
Jsou-li hodnoty zvýšeny u pacienta, který měl v minulosti feochromocytom, je pravděpodobné že léčba buď není účinná, nebo došlo k recidivě nádoru.
Negativní prediktivní (předpovídací) hodnota testu je relativně dobrá. To znamená, že je-li koncentrace metanefrinů nízká, je nepravděpodobné, že má pacient feochromocytom.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Přestože test na metanefriny v moči může být užitečny v diagnostice a detekci feochromocytomu, neřekne lékaři nic o velikosti rakovinného ložiska, jejich počtu a je-li nádor benigní – i když většinou benigní bývá. I malé nádory mohou produkovat vysoké koncentrace katecholaminů.
Je velmi důležité informovat svého lékaře, pokud se rozhodnete přerušit jakoukoli předepsanou léčbu. Ve spolupráci s ním je možno identifikovat v léčbě interferující látky a léčiva určit, které je možno vynechat a které je nutno ponechat, aby vám bylo dobře. Některé z těchto látek (léků) mohou mít vliv na výsledek tohoto testu např: Acetaminofen, Amynofylin, Amfetaminy, káva, čaj, a nápoje s kofeinem, dexametazon, diuretika, Epinefrin, alkohol, inzulin, MethylDOPA, inhibitory MAO(monoaminooxidázy), nikotin, nitroglycerin, některé nosní kapky, salyciláta, teofylin, tetracyklin, tricyklická antidepresiva, vasodilatanty a některé prostředky na hubnutí snižující chuť k jídlu. Nelze je však paušalizovat, každý pacient může být ovlivněn jinak.