Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Test na stanovení etanolu lze využít jak na lékařské, tak na právní účely. Vzorky a výsledky jsou obvykle odebírány a zpracovávány zvlášť.
Lékařský účel: Cílem lékařského vyšetření je identifikovat přítomnost etanolu v organismu a zefektivnit léčbu symptomů u pacienta. Otrava alkoholem se projevuje zmateností, netečností, šokem, nevolností až bezvědomím. Pro lékařské účely je zjišťována přítomnost a koncentrace alkoholu ve vzorku. Současně je často prováděno také stanovení krevního obrazu (KO), hladiny glukózy a elektrolytů pro vyloučení jiných změn v organismu způsobujících podobné symptomy. Je také prováděno stanovení přítomnosti jiných toxických alkoholů (metanol a izopropylalkohol) nebo při podezření na zneužití jiných látek může být provedeno toxikologické vyšetření.
Právní účel: Cílem právních vyšetření je identifikovat přítomnost etanolu a vyhodnotit jeho koncentraci ve spojení se zákony. Stanovení pro právní účely jsou prováděna na speciálních pracovištích odborným personálem a vše je důkladně dokumentováno. Tato stanovení jsou prováděna např. u řidičů, nezletilých nebo v případě podezření, že byla způsobena nehoda nebo jiná trestní činnost ve spojení s požitím alkoholu.
Dále může být alkohol stanoven postmortálně a to s cílem zjistit, zda měl alkohol vliv na smrt jedince. Pro právní účely může být hladina alkoholu stanovena také u zaměstnanců při podezření na přítomnost etanolu v organismu během pracovní doby.
V rámci právního stanovení může být analyzována krev, moč, sliny nebo alkohol v dechu. Test na přítomnost alkoholu v dechu se provádí nejčastěji u řidičů. Zjištěná hodnota je přepočítána pomocí faktoru a výsledkem je odhad alkoholu v krvi. Následné stanovení v krvi je vyžadováno na potvrzení nebo vyvrácení zjištěných orientačních výsledků. Jako další možnost je stanovení v moči. Obvykle je první odebraný vzorek moči vylit a stanovení je prováděno až v moči odebrané za 20 až 30 minut. Množství alkoholu v prvním vzorku je nestálé, protože není známo, jak dlouho byla moč v močovém měchýři. Výsledek je vyhodnocen přepočtem pomocí faktoru pro moč a je stanovena koncentrace v krvi. Pro zjištění přítomnosti alkoholu v organismu jsou občas analyzovány namátkové vzorky moče. Stanovení ze slin není zatím široce používáno, ale může být využito jako alternativní stanovení.
Kdy je vyšetření požadováno?
Hladina etanolu je stanovována u pacientů s projevy intoxikace etanolem.
Její příznaky zahrnují:
- Zmatenost
- Vrávorání při chůzi
- Zvracení
- Pomalý nebo nepravidelný dech
- Apatie
- Bezvědomí
Zákonem je dáno, že stanovení hladiny etanolu je vyžadováno u osob, které porušily zákon, způsobily nehodu nebo v případě náhlé smrti – nutno stanovit, jestli zde nehrál roli alkohol. Stanovování hladiny etanolu u zaměstnanců může být prováděno náhodně a tehdy, když zaměstnavatel má podezření na přítomnost alkoholu u zaměstnanců během pracovní doby.
Co výsldek vyšetření znamená?
Pro lékařské účely je detekce etanolu ve vzorku ukazatelem požití alkoholu a stanovená koncentrace indikuje, jak těžkého stupně intoxikace bylo dosaženo. Symptomy a komplikace se mohou lišit z osoby na osobu, je nutno brát na vědomí závislost na jejich zdraví, věku a medikovaných lécích. Schopnost odstranění alkoholu z organismu závisí na přítomnosti enzymů nutných k odbourávání a na funkci jater. V případě stanovení etanolu pro právní účely jsou výsledky srovnávány se zákonnými dovolenými limity.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Není možno zaměňovat vzorky různého charakteru. Stanovení v dechu a v moči je považováno za orientační stanovení koncentrace v krvi. Koncentrace v moči je zpožděna za koncentrací v krvi. Vzorek moči obsahuje glukózu a mikroorganismy (např. u diabetiků) a při pokojové teplotě může docházet k produkci etanolu vlivem působení mikroorganismů na glukózu. Toto je možno sledovat také u postmortálních vzorků. Pro vyhodnocení tohoto jevu a detekce požití alkoholu je možno stanovit dva serotoninové metabolity, 5-HIAA (5-hydroxyindoloctová kyselina) a 5-HTOL (5-hydroxytryptol). Nárůst poměru 5-HTOL/5-HIAA může indikovat požití alkoholu.
Koncentraci v dechu může ovlivnit požití alkoholu během poslední minuty, ketony (uvolněné do dechu některými diabetiky nebo nebo po některých dietách) a jiné látky obsahující alkohol jako např. ústní voda nebo sirup proti kašli.
U dětí se toxicita etanolu často projevuje nízkou hladinou krevního cukru (hypoglykémií).