Jak je vyšetření využíváno?
Základní použití je pří hledání vhodného, kompatibilního dárce pro příjemce orgánu nebo tkáně. Různé druhy transplantací vyžadují odlišný stupeň shody mezi dárcem a příjemcem. Toto určuje, jaké testy jsou prováděny a jaké HLA geny jsou vyšetřovány.
- HLA typizace dárce a příjemce – tento krok zahrnuje vyšetření HLA alel. Může být provedeno metodou serologickou nebo DNA analýzou (DNA).
Členové rodiny, kreří se dobrovolně rozhodli darovat kostní dřeň nebo orgán jsou vyšetřováni, zda jsou vhodní pro příbuzného, který potřebuje podstoupit transplantaci.
Pokud se člověk chce stát všeobecným dárcem kostní dřeně, může se nechat zapsat do registru dárců jako je Český registr dárců krvetvorných buněk (Praha) a Český národní registr dárců dřeně (Plzeň).
Poté je provedena HLA typizace a výsledky vyšetření jsou uloženy, aby mohly být porovnávány s výsledky lidí hledajících vhodného dárce.
- Screening HLA protilátek u příjemce – vyšetření HLA protilátek se provádí u příjemce, aby byly včas odhaleny přítomné protilátky, které by byly zaměřeny proti dárcovskému orgánu, či tkáni. Někteří lidé si po kontaktu s tělu cizími antigeny vytvořili HLA specifické protilátky. Kontakt s tělu cizím antigenem nastává v podstatě v těchto třech situacích: těhotenství, především mnohočetné těhotenství (expozice otcovské HLA, která prošla do těla ženy v buňkách plodu), transfúze krve nebo krevních destiček, předchozí transplantace orgánu. Přítomné HLA protilátky musí být uvažovány při výběru dárce, protože mohou potenciálně napadat darované tkáně s příslušným HLA antigenem.
Vyšetření HLA protilátek může být periodicky opakováno a přehodnocováno, zda osoba čekající na vhodného dárce si nezačala vytvářet další HLA protilátky. Stanovení HLA protilátek může být prováděno i po transplantaci, aby se zjistilo, zda příjemce vytváří nové nebo zvýšil hladinu již tvořených protilátek.
- Lymfocytární Crossmatch (s dárcovskými lymfocyty) – tento krok nastává poté, co byl nalezen potenciální dárce. Pomáhá určit, zda potenciální příjemce má protilátky namířené proti antigenům na povrchu dárcovských lymfocytů. Sérum potenciálního příjemce je smícháno s bílými krvinkami dárce (T a B lymfocyty). Jakákoliv reakce (pozitivní výsledek) znamená možnou neshodu. Výsledky tohoto vyšetření by měly být hodnoceny samostatně, v kontextu se znalostí informací o přítomnosti specifických protilátek u příjemce a výsledků HLA typizaci dárce.
Někdy je vyšetření HLA používáno jako dodatečné pomocné vyšetření při diagnostice některých autoimunitních chorob. HLA systém je jedním z mechanismů zapojených do systému rozeznávání co je tělu vlastní a co cizí a následné imunitní odpovědi na cizorodé substance. Může nastat situace, že tělo začne nevhodně imunitně reagovat proti vlastním buňkám tvorbou protilátek (autoprotilátek). Určité alely HLA genů jsou asociovány (spojeny) s některými z těchto autoimunitních procesů (více viz Časté otázky 2).
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření příjemce pro transplantaci– typicky je primárně prováděno vyšetření HLA a protilátek v okamžiku, kdy je rozhodnuto o tom, že pacient má podstoupit transplantaci orgánu, či kostní dřeně. Nicméně vyšetření protilátek není nezbytné pro příjemce kostní dřeně. Výsledky vyšetření HLA ve v čase nemění.
Může být nezbytné periodicky opakovat vyšetření protilátek a jejich identifikace. Po událostech jako je gravidita nebo transfúze krve je třeba zjistit, zda případný příjemce nezačal vytvářet doplňkové protilátky. Někdy je HLA protilátky vytvoří po podání opakovaných krevních transfúzí nebo transfúzí krevních destiček. Stanovení HLA protilátek je používáno i posttransplantačně a sice ke zjištění, zda si příjemce nezačal tvořit nové protilátky, nebo zda se nezvyšuje hladina již přítomných protilátek proti transplantovanému dárcovskému orgánu. Přítomnost protilátek proti dárcovským antigenům spolu s výsledky jiných vyšetření jako je biopsie (odběr tkáně) z transplantovaného orgánu mohou ukazovat na to, že příjemce prodělává odmítnutí (rejekci) transplantovaného orgánu. Tato informace je důležitá pro lékaře pro zhodnocení rejekce jako takové a následně pro rozhodování o dalším léčebném postupu.
Vyšetření dárce pro transplantaci – HLA typizace se provádí u členů rodiny, aby se zjistilo, zda jsou vhodným dobrovolným dárcem pro potenciálního příjemce z rodiny, který potřebuje ledvinu, játra, plíce, kostní dřeň nebo jiný typ transplantace. HLA typizace se také provádí u nepříbuzných osob, kteří si přejí být dárcem kostní dřeně prostřednictvím registrů dárců.
Pokud je orgán od zesnulého dárce, HLA typizace se provádí tak rychle, jak je jen možné, aby bylo možno vyhledat potenciální/ho příjemce. Doba, po kterou je možno zachovat co největší životaschopnost orgánu či tkáně, se pohybuje od několika hodin po více než jeden nebo dva dny.
Lymfocytární crossmatch je prováděn, pokud je pomocí HLA typizace nalezen potenciální dárce. Tento test je možno provádět jako přednostní u transplantací orgánů, aby se vyloučila neshoda. Pokud se jedná o živého dárce, tento test se obvykle provádí více než jednou – v okamžiku prvotního nalezení dárce a znovu těsně před zahájením transplantace.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pomocí HLA typizace jsou stanovovány specifické MHC antigeny, jejichž znalost je nezbytná pro transplantační medicínu. Geny a/nebo antigeny potenciálního příjemce jsou porovnávány s geny/antigeny potenciálního dárce. Výsledem je určení stupně shody a neshody. Větší stupeň shody poskytuje vyšší pravděpodobnost úspěchu transplantace. Úplná shoda ukazuje na to, že s vysokou pravděpodobností nebude darovaný orgán či tkáň příjemcem odmítnut.
Nepřítomnost HLA protilátek proti dárcovským HLA antigenům je velmi důležitým parametrem. Stav, kdy se najde vhodný dárce, ale příjemce tvoří protilátky proti HLA antigenům dárce, musí být pečlivě zvážen, protože čím více tvoří osoba HLA protilátek, tím větší je pravděpodobnost odmítnutí (rejekce) transplantátu.
Pozitivní (reaktivní) výsledek vyšetření je obvykle považován za vysoké riziko pro transplantaci, vysoké riziko rejekce transplantátu, kterou je, nebo není možno léčit různými imunosupresivními léky.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
HLA vyšetření se provádí ve specializovaných akreditovaných laboratořích. Vyšetření histokompatilbility je prováděno, pokud se hledá HLA vhodný dárce pro určitého příjemce. Imunogenetika se zabývá souvislostmi mezi imunitním systémem, genetikou a rozvojem chorob.