Jak je vyšetření využíváno?
Kultivace sputa se využívá k zjištění a diagnostice infekcí dolních dýchacích cest jako je bakteriální pneumonie. Bakteriální infekce může zasáhnout plíce několika způsoby. Bakterie mohou vniknout do plic z horních dýchacích cest, bakterie přítomné v ústních nebo žaludečních sekretech mohou být do plic aspirovány, kapénky vzniklé při kašli nebo kýchání mohou být inhalovány, bakterie přítomné v lokálních ložiscích v těle se mohou rozšířit do krve a být zaneseny do plic. Bakteriální pneumonie vzniká jako infekce primární, nebo se může vyvinout sekundárně po virové infekci jako je chřipka nebo virová pneumonie.
Bakteriální infekce dýchacích cest může postihnout kohokoli, zvláště však ohrožuje osoby starší, s oslabenou imunitou, nebo které mají poškozenou plicní tkáň např. kouřením; ve zvlášť vysokém riziku jsou osoby s postižením funkce plic, např. cystickou fibrózou.
Kultivace sputa může být vyžádána samostatně, nebo spolu s vyšetřením počtu leukocytů nebo kultivací krve pro průkaz sepse.
Kdy je vyšetření požadováno?
Kultivace sputa se vyžaduje při podezření na bakteriální infekci plic nebo dýchacích cest jako je bakteriální pneumonie. Mezi příznaky lze zahrnout:
K ověření účinnosti léčby může být vyžádána kultivace sputa po léčbě.
Co výsledek vyšetření znamená?
Nález patogenních bakterií u nemocného se známkami a příznaky infekce dolních cest dýchacích svědčí o pravděpodobné bakteriální infekci. Nejčastější příčinou bakteriální pneumonie u dospělých je Streptococcus pneumoniae (pneumokok). Méně často se uplatňují další bakterie, jako např. Haemophilus influenzae, Staphylococcus aureus, Moraxella catarrhalis neboStreptococcus pyogenes.
Nejsou-li ve sputu prokázány patogenní bakterie, pak mohlo být ve vzorku nízké množství bakterií, nebo se může jednat o infekci, jejíhož původce nelze rutinní kultivací sputa prokázat. Patří mezi ně např. Mycoplasma pneumoniae a Chlamydophila pneumoniae (zejména u mladých dospělých), Legionella spp., Mycobacterium tuberculosis (tuberkulóza), Pneumocystis jiroveci (u osob s HIV/AIDS nebo po transplantaci), jiné houby, viry a vzácně některé infekce způsobené parazity.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Ve zvýšeném riziku plicní bakteriální infekce jsou osoby, jejichž plíce jsou poškozeny toxiny, dráždivými látkami nebo předchozí infekcí.
V průběhu bakteriální infekce může docházet ke změnám ve viskozitě sputa, jeho barva se může měnit z bezbarvé na žlutou, zelenou, šedou, vzácně i rezavou nebo krvavou, a sputum může mít nepříjemný zápach.