Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření Leidenské mutacev genupro faktor V a mutace 20210 v genu pro protrombin je prováděno často společně za účelem zjištění příčiny hluboké žilní trombózy (HŽT) a/nebo žilního tromboembolismu (VTE).
Koagulační faktor V a protrombin jsou koagulační faktory nezbytné pro srážení krve. Lidé s určitými mutacemi genů těchto koagulačních faktorů mají zvýšené trombofilní riziko (blíže viz Co je vyšetřováno).
Vyšetření Leidenské mutace a mutace 20210 v genu pro protrombin je využíváno k určení vrozené trombofilní dispozice a určení, zda má dotyčný jednu kopii mutovaného genu (heterozygot) nebo dvě (homozygot).
Toto vyšetření se provádí pokud se první trombotická příhodastane osobě mladší 50 let, pokud není vyprovokována nebo je na neobvyklém místě, jako jsou jaterní (hepatální), ledvinové (renální), mozkové (cerebrální), břišní a pánevní (mezenterické) nebo oční žíly. Také se provádí, pokud se tromboembolická příhoda u pacienta opakuje nebo se vyskytuje u nejbližších příbuzných.Experti nedoporučuji plošné vyšetření veškeré populace a jsou vyšetřováni pouze členové rodin s výskytem Leidenské nebo protrombinovém mutace. Pokud je u člověka přítomna mutace, má vyšší riziko rozvoje krevní sraženiny, ale toto riziko je variabilní v závislosti na aktuální expresi genu. Například pouze 10 % nositelů Leidenské mutace prodělá trombotickou epizodu.
Ke zjištění faktorů dále zvyšujících trombofilní riziko jsou indikována další doplňující laboratorní vyšetření.
Například:
Kdy je vyšetření požadováno?
Leidenská mutace v genu pro faktor V a mutace 20210 v genu pro protrombin jsou vyšetřovány, pokud je podezření, že osoba má vrozenou trombofilní dispozici tedy pokud:
- pacient prodělal první příhodu hluboké žilní trombózy (HŽT) nebo žilní tromboembolickou příhodu (VTE) před 50. rokem věku
- trombóza se vyskytla v neobvyklé části těla jako např. jaterních (hepatálních), ledvinných (renálních), mozkových (cerebrálních), břišních a pánevních (mezenterických) nebo očních žilách.
- má pacient v osobní nebo rodinné anamnéze opakovanou HŽT a VTE
- první epizoda VTE byla spojena s užíváním hormonální antikoncepce, těhotenstvímnebo hormonální substituční terapií
- se vyskytly nevysvětlitelné potraty, zvláště v druhém a třetím trimestru gravidity.
Tato vyšetření se provádějí tzv. příbuzným první linie (rodiče, sourozenci) osob s prokázanou Leidenskou nebo protrombinovou mutací.
Pokud se asymptomatičtípacienti dozví, že mají jednu nebo více mutací, mohou být motivováni k omezení ovlivnitelných rizikových faktorů krevního srážení, jako jsou užívání hormonální antikoncepce, kouření, zvýšená hladina homocysteinu. Měli by si být vědomi potenciálně rizikových faktorů, které mohou iniciovat trmboembolickou komplikaci, jako jsou imobilizace a operace. Nicméně i když jsou lidé nositeli mutace, nemusí mít nikdy HŽT nebo VTE.
Co výsledek vyšetření znamená?
Pokud genetické vyšetření prokáže v genomu jednu kopii Leidenské mutace nebo mutace 20210 v genu pro protrombin, pacient je heterozygot, pokud prokáže dvě kopie, pacient je homozygot.
Lidé, kteří jsou nositeli dvou mutovaných kopií genů Leidenské mutace (homozygoti) mají více než 80 krát zvýšené trombofilní riziko. Na rozdíl od nich heterozygoti (s jednou mutovanou kopií genu) mají trombofilní riziko zvýšené 3 až 8 krát.
Nositelé mutace 20210 v genu pro protrombin mohou být také heterozygoti nebo homozygoti. Homozygoti se však vyskytují velmi zřídka. Heterozygot může mít mírně až středně zvýšenou produkci trombinu, která je spojena s 2,5 až 3 krát zvýšeným rizikem rozvoje VTE. Není dostatek informací o tom, nakolik je zvýšeno riziko u homozygotů.
Rizikový potenciál mutace/í je různý a individuální. Pokud je pacient bezpříznakový, nemusí příhodu HŽT a/nebo VTE prodělat nikdy. Pokud pacient prodělal jednu nebo více trombotických příhod, pak je/jsou mutace nejpravděpodobnější příčinou a pacient má zvýšené riziko opakování příhody. Pokud nejsou mutace prokázány, je nejpravděpodobnější, že příhoda má jinou příčinu.
Nezávisle na přítomnosti Leidenské mutace a mutace 20210 v genu pro protrombin se mohou vyskytovat jiné vrozené a získané poruchy koagulačních faktorů. Pacient může mít více než jednu z nich a jejich celkové riziko se úměrně zvyšuje. Kromě vrozených a získaných rizikových faktorů existují ještě i ovlivnitelné rizikové faktory, jako například užívání hormonální antikoncepce, které mohou dále zvýšit již přítomné riziko. Například žena, nositelka heterozygotní Leidenské mutace má 3 až 8 násobně vyšší riziko rozvoje VTE. Pokud navíc užívá hormonální antikoncepci, pak její riziko stoupne ještě třicetkrát oproti riziku způsobeném samotnou heterozygotní formou Leidenské mutace.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Někdy je přítomnosti Leidenské mutace vyšetřována testem rezistence na aktivovaný protein C(APC rezistence), toto vyšetření však není dostupné v každé laboratoři. Přibližně 90 % případů APC rezistencí je způsobeno Leidenskou mutací v genu pro faktor V. Pokud je přítomna APC rezistence, provádí se speciální genetické vyšetření. Leidenská mutace se jím potvrdí a zároveň se stanoví, zda se jedná o heterozygotnínebo homozygotníformu.
Některé studie nalezly souvislost mezi Leidenskou mutaci v genu pro faktor V a opakovanými potraty.
Při protrombinovémutaci bývástředně zvýšená hladina protrombinu a tato může být změřena. Přestonení měření hladiny protrombinu klinicky použitelné pro účely vyhledávání této mutace.