Jak se vyšetření využívá?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak se vyšetření využívá?
Jelikož patří mezi srdeční biomarkery, používá se myoglobin ve spojení s testem na troponin, je-li potřeba potvrdit nebo vyvrátit diagnózu infarktu. Hladina myoglobinu začíná stoupat během 2-3 hodin po infarktu a nebo po jiném svalovém poškození, nejvyšších hodnot dosahují 8-12 hodin po infarktu a obvykle se během jednoho dne vrátí do normálních hodnot. Jeho výhodou v porovnání s jinými biomarkery je, že se pozitivní výsledek testu ukáže dříve než u troponinu. Myoglobin může nicméně pocházet jak ze srdečního, tak z kosterního svalstva, takže zvýšená hladina myoglobinu v séru nemusí nutně poukazovat na poškození srdce. Zároveň je třeba mít na vědomí, že negativní výsledek testu spolehlivě vyvrátí infarkt, zatímco pozitivní výsledek testu musí být ještě potvrzený testem na troponin.
Někdy se test na myoglobin používá na určování zvýšené hladiny myoglobinu v moči pacientů, kteří utrpěli značné poškození kosterního svalstva. Myoglobin je pro ledviny toxický. Pokud dojde k vážnému poškození svalů, může hladina krevního myoglobinu velmi rychle stoupnout a ledviny, odstraňující myoglobin z krve a vylučující jej do moči, mohou být vysokými dávkami poškozené.
Kdy je vyšetření požadováno?
Myoglobin není běžně používán k diagnostice srdečního infarkt, protože test na troponin je daleko specifičtější. Pokud je k dispozici test na myoglobin, může být vyžádán pro pacienta s podezřením na infarkt a s bolestí na hrudníku. Vzorky krve jsou odebírány každé 2-3 hodiny po dobu 12 hodin od přijetí pacienta s podezřením na infarkt.
Test na myoglobin v moči může být vyžádán při rozsáhlém úrazovém poškození svalu a při podezření na poškození ledvin.
Co znamená výsledek testu?
Zvýšení hladiny krevního myoglobinu znamená, že nedávno došlo k poškození srdeční nebo kosterní svalové tkáně. Doplňující testy, například test na troponin, jsou nutné pro určení místa poškození. Pokud se hodnota myoglobinu nezvýší do 12h po pocítění bolesti na hrudníku, je velmi nepravděpodobné, že pacient prodělal infarkt, ledaže by symptomy začaly před více než jedním dnem. Protože se myoglobin vyskytuje také v kosterním svalstvu, může mít zvýšenou hladinu i pacient po úrazu, záchvatu, operaci nebo při jiných svalových chorobách, například svalové dystrofii.
Jelikož se tento test používá při zjišťování zvýšené hladiny myoglobinu u lidí s bolestí na hrudníku, nízká nebo normální hodnota znamená buď, že pacient neprodělal infarkt nebo že myoglobin již opustil krevní řečiště. Po nízkých nebo normálních hodnotách můžeme provést ještě test na troponin a nebo na další srdeční biomarkery na upřesnění výsledku.
Hodnoty myoglobinu v moči bývají velmi nízké až nezjistitelné. Vysoké hodnoty tohoto typu myoglobinu znamenají zvýšené riziko poškození ledvin a jejich následného selhání. Pacientům se provádějí doplňující testy, jakými jsou například BUN, test na kreatinin a analýza moči, které monitorují funkci ledvin.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Hladina myoglobinu se může zvýšit po svalové injekci nebo po usilovném cvičení. Tím, že ledviny myoglobin z krve odstraňují, může se vysoká hladina myoglobinu objevit právě u lidí s poruchami ledvin. Vysoký příjem alkoholu a některých léků může také způsobit zranění svalů a tím pádem zvýšit hodnoty myoglobinu v krvi.
Může se stát, že za přítomnosti myoglobinu ukáže pozitivní výsledek i test moči na hemoglobin pomocí měřících tyčinek. Je-li tento test pozitivní a máme-li podezření, že příčinou pozitivního výsledku je právě myoglobin, můžeme následně provést specifický test na myoglobin.