Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Stanovení koncentrace kardiálního troponinu v krevním séru se provádí především u osob s bolestí na hrudi při podezření na srdeční infarkt nebo jiné poškození srdečního svalu. Může být provedeno vyšetření hladiny kardiálního troponinu T (cTnT) nebo troponinu I (cTnI); laboratoř obvykle provádí jedno nebo druhé vyšetření. Někdy je vyšetření troponinu požadováno současně s dalšími tzv. kardiálními markery, jako je CK-MB nebo myoglobin. Troponin je však doporučeným testem, protože jeho zvýšení je pro poškození srdečního svalu specifičtější než jiné testy (ty mohou být zvýšeny i při poškození kosterního svalstva) a zůstává zvýšený po delší období. Vyžaduje se však, aby byla užita metoda se zvýšenou citlivostí (hypersenzitivní: hs-cTnt nabo hs-cTnI.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření je obvykle prováděno při podezření na srdeční infarkt, a to ihned při příchodu na pohotovost nebo akutní příjem v nemocnici. Může být opakováno po šesti či dvanácti hodinách. Někdy je ordinováno současně s dalšími testy, jako je CK, CK-MB nebo myoglobin. Obvykle se vyšetření troponinu provádí během 12-16 hodinového období po příjmu pacienta 2-3krát.
U pacientů s anginou pectoris je vyšetření troponinu ordinováno při zhoršení stavu, zvláště pokud bolest na hrudi je i v klidu nebo nezabírá na běžnou léčbu. To by totiž mohlo být příznakem, že angina pectoris se stává nestabilní a zvyšuje se riziko srdečního infarktu nebo vážných srdečních potíží v blízké budoucnosti
Co výsledek vyšetření znamená?
Poznámka: Standardní rozsah normálních hodnot není pro toto vyšetření stanoven. Je to proto, že „normální hodnoty“ závisí na mnoha faktorech, jako je věk pacienta, pohlaví, populační skupina a použitá metoda stanovení (číselné výsledky mají v různých laboratořích různý význam; výsledek z vaší laboratoře by měl zahrnovat uvedení rozsahu normálních hodnot pro vaši laboratoř a váš vzorek). LabTestOnline výrazně doporučuje, abyste výsledek testu prodiskutoval(a) s vaším lékařem. Pro další informace o referenčních (normálních) hodnotách vyhledejte kapitolu „Referenční hodnoty a co znamenají“.
Za normálních okolností je koncentrace troponinu v krevním séru velmi nízká, proto je důležité užívat zvýšeně citlivou metodu. I malé zvýšení může upozornit na poškození srdečního svalu. Pokud je zvýšení koncentrace troponinu výrazné, je pravděpodobné, že pacient má srdeční infarkt nebo jiné poškození srdce. Pokud má pacient s bolestmi na hrudi a nebo pacient se známou anginou pectoris normální hodnoty troponinu, je velmi pravděpodobné, že srdeční sval není poškozen.
Protože zvýšení kardiálního troponinu ukazuje jakékoliv poškození srdečního svalu (např. i při těžké arytmii, zánětu srdeěního svalu (myokarditidě), po podávání některých léků (např. cytostatik), je důležité sledovat, jak se hladina troponinu mění v čase. Krev se proto odebírá při príjmu nemocného a hodinu poté - pro infarkt myokardu je typické, že koncentrace troponinu v druhém vzorku je významně vyšší. U dalších uvedených příčin poškození srdečního svalu tyto změny nepozorujeme, hladina troponinu se významně nemění.
Hodnoty troponinu po infarktu zůstávají zvýšené po dobu jednoho až dvou týdnů. Výsledek vyšetření není ovlivněn poškozením jiných svalů než srdečního, takže injekce, těžké cvičení, ani léky poškozující kosterní svaly neovlivní výsledek vyšetření troponinu.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Samotné zvýšení hodnoty troponinu není možno považovat za průkaz infarktu srdečního; rovněž tak normální hodnoty ale infarkt nevylučují. Lékařské vyšetření, anamnesa a EKG jsou rovněž důležité. Někteří lidé, kteří mají srdeční infarkt, mají normální hodnoty troponinu a naopak, někteří lidé se zvýšenou hodnotou troponinu nemají zřejmé poškození srdečního svalu. Hodnoty troponinu se mohou zvyšovat i u některých akutních i chronických stavů, jakými jsou například zánět srdečního svalu (myokarditida), městnané selhání srdce, těžké infekční onemocnění, choroby ledvin a některá chronická zánětlivá onemocnění svalů a kůže