Co je vyšetřováno?
Promyelocytární leukémie/retinoic acid receptor alfa (receptor alfa kyseliny retinové) nebo také PML-RARA je vázán na abnormální fúzní gen, vznikající přeskupením genetického materiálu ze dvou chromozomů. Je typicky spojen s určitým typem akutní myeloidní leukémie (AML) - s akutní promyelocytární leukémií (s APL), je pro ni určující. Tento test detekuje a měří PML-RARA v krvi nebo kostní dřeni.
Člověk má standardně 23 párů chromozomů - 22 párů nepohlavních chromozomů, tzv. autozomů a jeden pár pohlavních chromozomů (XX u ženy, XY u muže). Chromozomy obsahují vrozenou genetickou informaci. Jednotlivé geny obsahují předpis, podle kterého jsou vyráběny proteiny (bílkoviny). V průběhu života může dojít vlivem radiace, toxinů nebo z nezjištěné příčiny ke změnám na chromozomech a/nebo v genech.
PML-RARA je jednou ze získaných změn v sekvenci genů - mutací - která se vytvoří, pokud dojde ke zlomům na chromozomu 15 a 17 a jednotlivé části si vymění místa. Dochází k fúzi genu PML na chromozomu 15 s genem RARA na chromozomu 17. Hovoříme o reciproké translokaci a standardně je zapisována jako t(15;17).
Gen PML obvykle kóduje protein, který má za úkol chránit před nekontrolovaným růstem buněk a působí tedy jako tzv. tumor supresor ("potlačovač" nádorů). Gen RARA kóduje protein, který je zásadní pro zrání (maturaci) bílých krvinek. Bílé krvinky se vyvíjejí v kostní dřeni a do doby, než jsou uvolněny do krevního oběhu, projdou několika stupni vývoje. Mutovaný fúzní gen PML-RARA kóduje abnormální fúzní protein, který nemá žádnou původní funkci, ale naopak vede k nekontrolované produkci a hromadění leukemických bílých krvinek, které se vyvíjí a zrají pouze do stadia promyelocytu. V okamžiku, kdy obrovské množství těchto abnormálních buněk začne utiskovat tvorbu zdravých, normálních prekurzorů krevních buněk v kostní dřeni, se začnou objevovat příznaky a projevy leukémie.
Více než 98 % případů akutní promyelocytární leukémie má přítomnu charakteristickou reciprokou chromozomální translokaci t(15;17) PML-RARA. Pouze ve zbylých 2 procentech je APL způsobena translokací RARA na jiný gen než PML.
Během vyšetření zjišťujeme přítomnost fúzního genu PML-RARA nebo jeho transkriptu - kopie abnormálního genu v RNA. Jejich průkaz potvrzuje diagnózu APL.
Včasná diagnóza je velmi důležitá pro protinádorovou léčbu. Léčba APL je zcela odlišná od léčby ostatních AML. Je založena na podávání all-trans retinové kyseliny (ATRA), léku, který přináší do buněk receptory kyseliny retinové. Přehluší tím vliv abnormálního PML-RARA proteinu a umožní dokončení vyzrání bílých krvinek. Tato léčba je podávána spolu s další chemoterapií, ale pouze v případě průkazu fúzního genu PML-RARA. Léčba vede v 80-90% případů k remisi (potlačení) APL. Malé procento lidí s APL, která je vyvolána fúzí genu RARA s jiným genem než PML mohou mít horší výsledky při léčbě ATRA.
Je dostupných několik rozdílných testů PML-RARA:
- Fluorescenční in situ hybridizace (FISH)
Tato metoda využívá nabarvené próby, které "svítí", pokud je přítomna genová sekvence PML-RARA. Touto metodou lze také určit procento buněk s PML-RARA v krvi nebo kostní dřeni. Může být také využita k detekci jiných translokací genu RARA než s PML. To může pomoci odhalit rezistenci na léčbu ATRA.
- Molekulárně genetické vyšetření
Polymerázová řetězová reakce (PCR) je vyšetření založené na detekci a určení množství genového přepisu PML-RARA, nebo jeho produktu. Provádí se z krve a/nebo kostní dřeně.
Jedná se o kvantitativní stanovení, které umožňuje zjistit počet, zastoupení buněk s mutací PML-RARA.
- Cytogenetické vyšetření (analýza chromozomů, karyotypizace)
Při tomto vyšetření jsou chromozomy hodnoceny v mikroskopu, sledují se strukturální a/nebo početní abnormality. Je zjišťováno, zda buňky ve vzorku krve nebo kostní dřeně neobsahují buňky s PML-RARA t(15;17). Mohou být také odhaleny i jiné chromozomální abnormality genu RAR než fúze s PML.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Vzorek krve se odebírá jehlou ze žíly na paži. Vzorek kostní dřeně se odebírá aspirací nebo trepanobiopsií kostní dřeně.
Poznámka: Pokud Vás, nebo vaše blízké podstoupení testu stresuje, způsobuje úzkostné stavy, nebo je obtížně zvládáte, doporučujeme přečíst si jeden nebo více z následujících článků: Zvládání bolesti při vyšetření, Nepohodlí a úzkost, Typy na krevní testy, Typy jako pomáhat dětem při lékařském vyšetření, Typy jak pomáhat seniorům při lékařském vyšetření.
Jiný článek, Následuj vzorek, poskytuje letmý pohled na odběr a zpracování krevního.
Je potřeba před vyšetřením nějaká příprava, aby byla zachována kvalita vzorku?
Příprava není nutná.