Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
PT je využíván k diagnostice krvácivých stavů. Jestliže se používá k tomuto účelu, obvykle bývá prováděn spolu s testem APTT.PT hodnotí zevní a společnou cestu koagulační kaskády, zatímco APTT hodnotí vnitřní a společnou cestu. Použitím obou vyšetření získáme informace o funkci všech koagulačních faktorů.
Příležitostně se tento test provádí jako předoperační vyšetření před chirurgickým výkonem. Cílem je odhalit osoby se zvýšeným rizikem krvácení.
INR se používá k monitorování efektivity antikoagulační léčby warfarinem. Tento lék ovlivňuje funkci koagulačních faktorů a tím napomáhá blokovat tvorbu krevní sraženiny. Nejčastější klinická indikace pro podávání warfarinu je fibrilace síní, přítomnost umělé chlopně, hluboká žilní trombóza, plicní embolie (embolus je krevní sraženina vzniklá v žílách, která je odnesena krevním proudem). warfarin může být také podáván pacientům s antifosfolipidovým syndromem a vzácně pacientům se srdečním infarktem. Během léčby warfarinem je Je třeba bedlivě udržovat křehkou rovnováhu mezi prevencí tvorby krevní sraženiny a masivním krvácením. Udržení této rovnováhy vyžaduje pečlivé sledování, většinou pomocí vyšetření PT/INR
Kdy je vyšetření požadováno?
V případě podávání antikoagulační léčby warfarinem užívání antikoagulačních léků. Váš lékař bude pravidelně kontrolovat PT/INR, aby se ujistil o správném dávkování léku – zda je PT/INR vhodně přiměřeně prodlouženo. Není stanoveno, jak často se má vyšetření provádět. Lékař ho může indikovat tak často, aby měl jistotu, že lék vyvolává požadovaný efekt - prodlouží koagulační čas
PT se provádí u pacientů, kteří neužívají antikoagulační léčbu a kteří mají klinicképříznaky a projevy krvácivé nemoci, jako je krvácení z nosu, krvácení z dásní, tvorba podlitin, silné menstruační krvácení, krvácení do stolice nebo moči, krvácení do kloubů, ztráta zraku a chronická anémie.
Obvykle je PT prováděno společně s APTT jako součást vyšetření před invazivním lékařským zákrokem, např. operací. Hodnotí stav krevní srážlivosti.
Co výsledek vyšetření znamená?
U pacientů léčených warfarinemmusí být výsledky PT přepočteny na INR. Při účinné terapii se má hodnota INR pohybovat mezi 2,0 a 3,0. U pacientů s vyšším rizikem trombotického stavu pak mezi 2,5 – 3,5. Podle výsledků INR upravuje lékař dávkování léku tak, aby výsledná hodnota testu byla v takovém rozmezí, které je správné pro konkrétního člověka s konkrétní chorobou.
Výsledek PT testu závisí na použité metodě. Výsledek se udává v sekundách a porovnává se s . normálním, fyziologickým rozmezím, které si stanovuje a udržuje každá laboratoř sama. Toto normální rozmezí představuje průměrnou hodnotu zjištěnou vyšetřením zdravých lidí, kteří žijí v příslušné oblasti. Může se lišit oblast od oblasti a také v čase. Výsledky vyšetření lidí, kteří neužívají warfarin se porovnávají právě s tímto normálním rozmezím.
Prodloužení PT znamená, že čas k vytvoření krevní sraženiny je příliš dlouhý. Tyto stavy mohou být způsobeny nemocemi jater, nedostatkem vitaminu K nebo nedostatkem koagulačních faktorů. Při určování, o jaký stav se jedná, se výsledky PT často hodnotí spolu s výsledky APTT
Interpretace výsledků PT a APTT u pacientů s krvácivými nebo trombotickými stavy
|
Výsledek PT
|
Výsledek APTT
|
Možná příčina
|
prodloužený
|
normální
|
onemocnění jater, nedostatek vitamínu K, snížení, nebo porucha funkce F VII, chronická diseminovaná intravaskulární koagulace (DIC) - mírný stupeň, antikoagulační léčba (warfarin)
|
normální
|
prodloužený
|
snížení nebo porucha funkce F VIII, IX nebo XI, von Willebrandova choroba (těžká forma)nebo přítomnost lupus antikoagulans
|
prodloužený
|
prodloužený
|
snížení nebo porucha funkce F I, II, V nebo X,, závažná onemocnění jater, akutní DIC
|
normální
|
Normální nebo lehce prodloužený
|
může býtpři normální hemostáze, Naopak hodnoty PT a APTT mohou být v normálním rozmezí u mírného nedostatku některých koagulačních faktorů a lehké formy von Willebrandovy choroby. K odhalení těchto stavů je třeba provést další vyšetření
|
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Některé látky, které konzumujeme (např. alkohol), mohou ovlivnit PT a INR. Některá antibiotika mohou zvyšovat výsledky PT/INR. Faktory vedoucí ke snížení hodnot PT/INR: barbituráty, hormonální antikoncepce, hormonální substituční léčba, vitamín K (jako součást multivitaminu, nebo tekutý doplněk stravy). Také některé potraviny s vysokým obsahem vitamínu K (hovězí a vepřová játra, zelený čaj, brokolice, cizrna, kapusta, tuřín, a produkty ze sojových bobů) mohou ovlivnit výsledky PT. Je důležité informovat svého lékaře o všech lécích, které užíváte a výše zmíněných potravinách, které jste jedli bezprostředně před testem P/T/INR, aby mohly být výsledky správně interpretovány.
Některé laboratoře vydávají výsledky PT v procentech normální hodnoty. Není to však tak časté, jako vydávání výsledků v sekundách.