Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Analýza perikardiální tekutiny se používa při diagnostikování příčiny zánětu perikardu, který se nazývá perikarditida, a/ nebo příčiny nahromadění tekutiny v okolí srdce (perikardiální výpotek). Hromadění tekutiny může mít dvě různé příčiny a k jejich zjištění a odlišení se používá iniciální sada vyšetření (vyšetření proteinů, albuminu, vyšetření počtu buněk a hodnocení vzhledu):
Nerovnováha mezi tlakem v krevním řečišti (vytlačuje tekutinu ven z cév) a množstvím proteinů v krvi (udržují krev v řečišti) může vyústit v nahromadění tekutiny nazývané trasudát (výpotek). Transsudáty jsou nejčastěji způsobeny cirhózou nebo kongestivním srdečním selháním. Pokud výsledek testu ukáže, že nahromaděná tekutina je transsudátem, není obvykle potřeba provést žádné další vyšetření dané tekutiny.
Poranění nebo zánět perikardu mohou způsobit abnormální zadržování tekutiny, která se potom nazývá exudát. Exudáty souvisí s řadou onemocnění a zdravotních stavů a kromě iniciální sady vyšetření může být použito i několik speciálních testů, aby mohl být přímo diagnostikován jeden z následujících stavů:
Kdy je vyšetření požadováno?
Analýzu perikardové tekutiny si může lékař vyžádat, má-li podezření na zdravotní stav nebo onemocnění, které by mohlo způsobovat perikarditidu a/nebo perikardiální výpotek (efuzi). Také je možné si vyšetření vyžádat, pokud má pacient některou kombinaci následujících symptomů a znaků:
-
Bolest na hrudi, ostrou či občas tupou. Může si od ní ulevit, pokud se předkloní.
-
Kašel
-
Ztížené dýchání
-
Teplota
-
Únava
-
Změny srdečního rytmu
-
Zvětšená velikost srdce na rentgenu hrudníku
-
Abnormální vzezření perikardu na echokardiogramu
Co výsledek vyšetření znamená?
Základní/iniciální sada vyšetření se používá k analýze perikardiální tekutiny a ke stanovení, zda je tato tekutina transsudát nebo exudát.
Transsudát:
-
Fyzikální charakteristika: tekutina je čirá
-
Hladina proteinů nebo albuminu: snížená
-
Vyšetření počtu buněk: napočítáme jen několik buněk
U transsudátů se obvykle nevyžadují žádná doplňující vyšetření. Nejčastěji jsou způsobeny buď cirhózou nebo kongestivním srdečním selháním.
Exudáty:
-
Fyzikání charakteristika: tekutina může být zakalená
-
Hladina proteinů nebo albuminu: vyšší než je norma
-
Vyšetření počtu buněk: počet buněk je zvýšený
Exudáty mohou být způsobeny mnoha různými stavy či onemocněními a většinou je třeba dalších vyšetření, aby mohla být přesně stanovena diagnosa. Příčinou exudátu může být například infekce, poranění, různé typy rakoviny nebo pankreatitida. Lékař si může podle předpokládané přičiny tvorby exudátu vyžádat některé z těchto doplňujících testů:
Fyzikální charakteristika – za normálních okolností je vzorek perikardiální tekutiny tmavě žlutě zbarvený a čirý. Abnormální výsledky napovídají, který stav nebo onemocnění by mohl exudát způsobovat. Příklady onemocnění:
-
Mléčný vzhled může poukazovat na to, že na onemocnění se podílí i lymfatický systém
-
Načervenalá perikardiální tekutina může indikovat přítomnost krve
-
Zakalená hutná perikardiální tekutina může poukazovat na přítomnost
mikroorganismů a/nebo bílých krvinek
Chemické testy – vedle testu na protein nebo na albumin může být ještě proveden test na glukózu. Hladina glukózy v perikardiální tekutině by za normálních okolností měla být přibližně stejná jako hladina glukózy v krvi. Během zánětu se tato hodnota může snížit.
Mikroskopický test – V normální perikardiální tekutině je obsaženo malé množství bílých krvinek (BK), zato žádné červené krvinky (ČK) nebo mikroorganismy. Aby došlo ke zkoncentrování buněk tekutiny na dně zkumavky, mohou v laboratoři využít speciální centrifugu (cytocentrifugu) nebo mohou zkoumat kapky odebrané perikardiální tekutiny. Vzorky se umístí na podložní sklíčko, nabarví se speciálními látkami a vyhodnotí se jednotlivé buňky nacházející se ve vzorku.
Celkový počet buněk – počet BK a ČK ve vzorku. Zvýšená hladina BK může poukazovat na infekce nebo další příčiny perikarditidy.
-
Diferenciální bílý
krevní obraz – procentuální určení různých typů BK. Při infekcích lze pozorovat zvýšený počet neutrofilních krvinek.
-
Cytologie – vzorek po cytocentrifugaci je podroben speciálnímu barvení a pod mikroskopem jsou zkoumány abnormální buňky. Tento postup se provádí v případě, že existuje podezření na mesotheliom nebo na metastazující formu rakoviny. Podle typu přítomných abnormálních buněk, například nádorových buněk nebo nevyzrálých krevních buněk, lze určit, o jaký typ rakoviny se jedná.
Testy na infekční onemocnění – pokud má lékař podezření na infekci, lze provést rutinní testy hledající mikroorganismy ve vzorku:
Další testy na infekční onemocnění, které nejsou tak časté, mohou obsahovat například testy na viry, mykobakterie (AFB stěr a kultivace) a na parazity.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Zvýšené množství perikardiální tekutiny může také omezovat pohyby srdce. Tamponáda srdce je stav, který odráží zvýšenou tvorbu perikardiální tekutiny a to až do momentu, kdy v dutině vytvoří takový tlak, že zabraňuje normálnímu fyziologickému plnění srdce. Rychlé zvýšení tvorby tekutiny lze považovat za urgentní stav, který může vést až k selhání srdce a následné smrti. Pokud se tekutina hromadí pomalu, zvětšuje se perikardiální vak a symptomy se postupně zhoršují.
K porovnaní výsledků koncentrací látek v perikardiální tekutině a v krvi může být provedena řada dalších testů, kupříkladu na krevní glukosu, na protein, nebo na albumin.