Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Analýza pleurální tekutiny se používá, pokud potřebujeme zjistit příčinu zánětu pleury (pleuritis) a/nebo příčinu nahromadění tekutiny v pleurálním prostoru (pleurální výpotek). Existují dva hlavní důvody, proč k tomuto hromadění tekutiny dochází, a pro odlišení dvou základních typů tekutin se používá iniciální sada vyšetření (albumin, počet buněk, vzhled tekutiny):
Nerovnováha mezi tlakem v krevním řečišti (který se snaží vytlačit krev ven z řečiště) a mezi množstvím proteinu v krvi (které se snaží naopak krev v řečišti udržet) vede k nahromadění tekutiny nazývané transsudát. Transsudáty bývají nejčastěji způsobeny cirhózou nebo kongestivním srdečním selháním. Pokud vyšetření ukáže, že nahromaděná tekutina je transsudátem, není potřeba provádět žádná další vyšetření.
Poranění nebo zánět pleury může způsobit abnormální hromadění tekutiny nazývané exudát. Exudáty jsou spojovány s mnoha stavy a onemocněními a krom iniciální sady vyšetření bývá provedeno několik dalších doplňujících testů, aby bylo možno určit specifický stav, mezi kterými může být:
Kdy je vyšetření požadováno?
Analýza pleurální tekutiny může být vyžádána, pokud má lékař podezření, že pacient trpí stavem nebo onemocněním, které vyvolává pleuritidu a/nebo pleurální výpotek. Vyšetření lze také provést, pokud se u pacienta objeví nějaká kombinace následujcích známek nebo symptomů:
-
bolest hrudníku, která se zhoršuje při hlubokém
-
kašel
-
potíže s dýcháním, krátký dech
-
horečka, zimnice
-
únava
-
pleurální efuze nemusí vyvolávat žádné symptomy
Co výsledek vyšetření znamená?
Iniciální sada vyšetření provedených na vzorku pleurální tekutiny pomůže určit, zda se jedná o transsudát nebo o exudát:
Transsudát:
-
fyzikální vlastnosti – tekutina je čirá
-
hladina proteinu nebo albuminu – snížená
-
počet buněk – jen malý počet buněk
Transsudáty nevyžadují žádné další vyšetřování. Nejčastěji je způsobuje buď cirhóza nebo kongestivní srdeční selhání.
Exudát:
Exudáty mohou být způsobeny mnohými stavy a onemocněními a obvykle je pro správnou diagnosu třeba provést další vyšetření. Exudáty mohou být zapříčiněny například infekcemi, poraněními, různými typy rakoviny nebo pankreatitidou. Následující seznam vyjmenovává jednotlivá doplňující vyšetření, která si může lékař vyžádat podle předpokládané příčiny:
Fyzikální vlastnosti – za normálních podmínek je pleurální tekutina obvykle světle žlutá a čirá. Není-li tomu tak, jsou tyto změny indikátorem jiného stavu nebo onemocnění, mezi které může patřit:
-
mléčné zabarvení může poukazovat na zapojení lymfatického systému
-
Načervenalá pleurální tekutina může znamenat, že je ve vzorku přítomna krev
-
Hutná zakalená tekutina může ukazovat na přítomnost
mikroorganismů a/nebo bílých krvinek
Chemikální vyšetření – vyšetření prováděné navíc k vyšetření proteinu nebo albuminu. Patří sem například:
-
glukosa – obvykle stejné hodnoty jako pro glukosu v krvi. Při infekcích a revmatickém zánětu může být snížená
-
hodnoty
laktátu se zvýší během infekční pleuritidy, ať už se jedná o bakterální příčinu nebo o tuberkulosu
-
hladina amylasy se může zvednou při pankreatitidě, prasknutí jícnu nebo při zhoubném onemocnění
-
hladina triglyceridu se může zvýšit, pokud je do onemocnění zapojen lymfatický systém
-
Mikroskopické vyšetření – běžně je v pleurální tekutině obsaženo malé množství bílých krvinek (BK), zato žádné červené krvinky (ČK) nebo mikroorganismy. V laboratořích mohou vyšetřovat pleurální tekutinu a/nebo použít speciální centifugu (cytocentrifugu), aby došlo ke zkoncentrování buněk na podložním sklíčku. Ty jsou potom speciálně nabarveny a vyhodnocují se různé typy buněk, které se ve vzorku nacházejí.
-
celkový počet buněk – spočítá se celkový počet BK a ČK ve vzorku. Zvýšení BK se projevuje u infekcí a dalších zánětech pleury. Zvýšení ČK ukazuje na poranění, zhoubné bujení nebo na plicní
infarkt
-
diferenciální bílý
krevní obraz – určení procentuálního zastoupení různých druhů bílých krvinek. Zvýšené množství neutrofilních krvinek se projeví u bakteriálních infekcí. U rakovinových onemocnění nebo u tuberkulozy se zvýší zastoupení
lymfocytů
-
cytologie - vzorek po cytocentrifugaci projde speciálním barvením a je podroben zkoumání pod mikroskopem, přičemž se hledají abnormální buňky. K tomuto kroku se často přistupuje při podezření na mesotheliom nebo metastazující formu rakoviny. Přítomnost určitých typů abnormálních buněk, například nádorových buněk nebo nedozrálých krevních elementů, může ukázat, o jaký typ rakoviny se jedná
Vyšetření na infekční nemoci – k těmto vyšetřením se přistupuje při hledání mikroorganismů, které by mohly poukazovat na infekci:
Ostatní vyšetření na infekční nemoci nejsou příliš často využívány. Patří mezi ně vyšetření na viry, mykobakterie (AFB stěr a kultivace) a parazity.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Společně s vyšetřením pleurální tekutiny se občas provádí vyšetření glukosy v krvi, proteinu nebo albuminu. Slouží k porovnání hodnot koncentrací s těmi, které vyjdou při vyšetření pleurální tekutiny.