Co je vyšetřováno?
Tento test odhaluje a měří relativní množství kryoglobulinů v krvi. Kryoglobuliny jsou cirkulující bílkoviny (proteiny), přesněji imunoglobuliny (t.j. IgG, IgM, IgA nebo lehké řetězce), které se shlukují (precipitují), jsou-li vystaveny chladu a naopak jejich shluky se rozpouštějí za tepla. Mohou se vyskytovat v malém množství u některých zdravých osob, ale mnohem častěji je jejich přítomnost projevem abnormální produkce bílkovin při mnohých chorobách a chorobných stavech.
Přítomnost velkého množství kryoglobulinu je nazýváno kryoglobulinémie a může být provázeno příznaky jako jsou modřiny, kožní vyrážka (kopřivka), bolesti kloubů, slabost a Raynoldův fenomén – bolest, zbělení, zmodrání, brnění a chladnost prstů po vystavení se chladu. Precipitované kryoglobuliny mohou zpomalit krevní proud a ucpat drobné krevní cévy a tím vyvolat poškození tkání, které se může projevit vznikem kožího vředu a v některých těžkých případech gangrénou (snětí). Mohou aktivovat imunitní systém, vést k ukládání imunitních komplexů ve tkáních, vyvolat zánět, krvácení, nebo naopak srážení krve a tím ohrozit krevní zásobení orgánů jako jsou ledviny a játra.
Kryoglobuliny se vyskytují za různých situací, u infekcí (jako je lymská borelióza, infekční mononukleóza, hepatitida C a HIV/AIDS), u onemocnění ledvin, autoimunitních chorob (jako je systémový lupus erytematodes, revmatoidní artritida a Sjögrenův syndrom), u lymfoproliferativních chorob (jako je mnohočetný myelom, lymfomy, a lymfatická leukémie) a u chorob sdružených se zánětem cév (vaskulitidy - jako je Wegenerova granulomatóza). Kryoglobuliny nejsou specifické ani diagnostické pro výše zmiňované choroby, ale jsou jedním z příznaků těchto chorob.
Rozeznáváme tři typy kryoglobulínů:
- Typ I, který se skládá z monoklonálního imunoglobulinu - jednoho typu proteinu tvořeného abnormálním klonem buněk. Tento typ můžeme často vidět u pacientů s mnohočetným myelomem nebo lymfomy.
- Typ II, který je směsí monoklonálního a polyklonálního imunoglobulinu. Tento typ je častý u pacientů s hepatitidou C nebo jinými virovými infekty.
- Typ III, je tvořen polyklonálními imunoglobuliny. Je častý u pacientů s autoimunitními chorobami.
Úvodní vyšetření nerozliší jednotlivé typy kryoglobulinů, toto dokáže dodatečné vyšetření zvané ELFO séra (elektroforetické vyšetření bílkovin séra).
Vyšetřováni kryoglobulinu zahrnuje odběr krve do předehřáté zkumavky a uchovávání vzorku při nebo teplotě blízké teplotě těla. Pacientovo sérum je poté chlazeno po dobu 72 hodin a vyšetřováno denně na výskyt precipitátů (shluků). Pokud jsou přítomny, stanoví se množství a vzorek se zahřeje, aby se zjistilo, zda se precipitáty rozpustí. Pokud ano, znamená to přítomnost kryoglobulinu.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Vzorek krve, odebraný jehlou zavedenou do žíly na vaší paži.
Je třeba speciální přípravy na odběr vzorku?
Lékař Vás může požádat lačnit 8 hodin před odběrem vzorku krve, aby bylo minimalizováno případné zakalení vzorku triglyceridy.