Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Kultivace je v prvé řadě používána ke zjištění, zda je rána infikována, jaký druh bakterie infekci způsobil a dále k přípravě kultury, použité ke stanovení citlivosti na antibiotika.
Pokud výsledek kultivace napovídá, že bude potřebné stanovení citlivosti na antibiotika, je toto často provedeno automaticky, bez objednání. Tím se zkrátí čas sdělení výsledku a může být rychleji nasazena antimikrobiální terapie.
Z odebraného vzorku se rutinně provádí barvení dle Grama. Dává lékaři prvotní informaci o prostředí v ráně – aby pátral po všech bakteriálních druzích, přítomných ve vzorku. Pokud však nebyly v barveném preparátu nalezeny bakterie, nevylučuje to ještě přítomnost infekce v ráně.
Vyšetření se také používá ke zhodnocení účinnosti léčby. U pacientů s chronickou infekcí pomáhá výsledek kultivace, prováděné v časových odstupech, vést další léčbu.
Při podezření na možnost fungální infekce se provádí zároveň s bakteriální kultivací kultivace mykologická. Kvasinky a některé houby mohou růst za stejných podmínek jako bakterie, mnohé z nich jsou však pomalu rostoucí. Média užívaná k jejich růstu inhibují bakteriální růst a podporují několikatýdenní růst mykoorganismů.
Kdy je vyšetření požadováno?
Toto vyšetření lékař požaduje v případě, že předpokládá v ráně výskyt infekce. Dále u pacientů léčených pro infekci rány, ke zhodnocení efektivnosti léčby a u chronických infekcí k volbě odpovídající terapie.
Při bakteriální infekci rány se mohou vyskytovat tyto příznaky a symptomy:
Co výsledek vyšetření znamená?
Pokud byly v kultivovaném vzorku nalezeny patogenní bakterie, je pravděpodobné, že jsou zdrojem infekce. Mnohdy se na infekci podílí dva i více patogenů (aerobní či anaerobní). Jsou-li přítomny více než tři druhy, nemusí být identifikovány jednotlivě a mohou být ve výsledku označeny jako „smíšená bakteriální flóra“. Může to být způsobeno příměsí normální flóry do vzorku nebo znečištěním v ráně. Nález normální flóry může znamenat infekci, způsobenou bakteriemi přítomnými běžně na kůži, ale je rovněž možné, že se patogenní bakterie nepodařilo vykultivovat pro jejich malý počet nebo má infekce jinou příčinu.
I velmi malý nárůst může být signifikantní, zvláště v případě, že se jedná o materiál odebraný z místa, které je primárně sterilní – například z oka.
Pokud nebyly ze vzorku vykultivovány žádné bakterie, pak se buďto nejedná o bakteriální infekci nebo se bakterie nepodařilo ze vzorku izolovat.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
U popálenin může být požadováno kvantitativní zhodnocení nálezu – kvantita narostlých bakterií koreluje s množstvím bakterií v infikované ráně. Při nalezení určitého počtu specifických bakterií ve vzorku spálené tkáně je indikováno stržení mrtvé tkáně (debridement).
Výsledky kultivace u pacientů již léčených antibiotiky a u pacientů s chronickou infekcí mohou být netypické.
Při rozšíření infekce z rány do krve nebo jiných orgánů, třeba do ledvin, pak nalézáme stejný druh mikroorganismu(ů) v krvi (hemokultura) nebo při kultivaci moči.