Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření mimobuněčné fetální DNA(cffDNA test) je relativně nové vyšetření, které je možné použít ke stanovení rizika vývoje dítěte (plodu) s chromozomální odchylkou jako je například Downův syndrom.(trizonie 21), Edwardsova syndromu (trizomie 18) a Patauova syndromu (trisomie 13). Vyšetření může být použito ke stanovení dalších vzácných postižení, které vznikají z přítomnosti nadbytečného chromozomu nebo chybění jeho některé části (mikrodelece).
Mimobuněčná volná fetální DNA je genetický materiál, který je uvolňován z placenty a během těhotenství cirkuluje v mateřské krvi..Je přítomen v malých koncentracích od prvního trimestru těhotenství a jeho množství se postupně zvyšuje se stářím plodu. CffDNA všeobecně odráží genetickou výbavu vyvíjejícího se plodu.
Americká gynekologicko-porodnická společnost doporučuje provedení cffDNA testu u žen se zvýšeným rizikem vývoje plodu s trizomiemi 13, 18, nebo 21, které absolvovaly před testem genetickou konzultaci.
Faktory zvyšující riziko jsou:
- Vyšší věk matky: 35 let a starší
- Pozitivní výsledek ultrazvukového vyšetření s ohledem na chromozomální vadu
- Předešlé těhotenství s trizomií
- Pozitivní výsledek prenatálního screeningu v 1. trimestru neboPrenatálního screeningu ve 2. trimestru těhotenství
- Známá balancovaná chromozomální translokace (přehozené kousky chromozomu) u matky nebo u otce, které jsou spojeny s trizomiemi 13, 18, nebo 21.
V současné době není doporučeno provádění tooto testu u nízko rizikových těhotenství, protože není dostatek dat pro vyhodnocení takových vyšetření.
Současná rutinní praxe prenatálního testování zahrnuje Prenatální screening v 1. trimestru těhotenství aPrenatální screening ve 2. trimestru těhotenství. Publikované studie ukázaly, že testování volné fetální DNA u vysoce rizikových žen může mít větší senzitivitu i specificitu než tyto rutinní testy. Americká gynekologicko-porodnická společnost nedoporučuje provedení této neinvazivní prenatální diagnostiky (NIPT) jako součást běžného prenatálního testování. Ke stejnému názoru se přiklání i česká doporučení vydaná odbornými společnostmi v minulých letech (Literatura). Prenatální sérový screening ve 2. trimestru těhotenství je schopen odhalit riziko chromozomální vady a také rozštěpu neurální trubice (NTD). Vyšetření cffDNA je možné použít v tomto případě i u žen s průměrným rizikem.
Test cffDNA je používán jako screeningový test, nikoliv jako diagnostický test. Pokud je výsledkem tohoto testu nebo běžného rutinního prenatálního testu pozitivní výsledek, je potřeba ho vždy ověřit invazivním testem, a to odběrem choriových klků (CVS) nebo amniocentézou. Teprve kultivace chromozomů z takto získaného materiálu může potvrdit nebo vyvrátit přítomnost chromozomální odchylky u plodu.
Kdy je vyšetření požadováno?
Test vyšetření mimobuněčné fetální DNA může být objednán:
- Během nebo po desátém týdnu těhotenství
- Pokud má žena zvýšené riziko vývoje plodu postiženého chromozomální vadou
Po poradě s genetikem
Co výsledek vyšetření znamená?
Negativní výsledek cffDNA testu znamená, že je velmi nepravděpodobné, že by dítě bylo postiženo trizomií 13, 18, nebo 21. V případě, že je test negativní i pro jiné chromozomální abnormality, které byly laboratoří testovány, pak je velmi nepravděpodobné, že je jimi dítě postiženo. Přesto není možné zcela vyloučit tyto trizomie nebo genetické defekty, případně mohou být přítomny jiné chromozomální abnormality.
Pokud je cffDNA screeningový test pozitivní, existuje velmi vysoké riziko, že plod bude postižený testovanou vadou. Přesto není možné tento test považovat za diagnostický. Provedení invazivního vyšetření – odběr choriových klků (CVS) mezi 10. a 12. týdnem těhotenství, nebo amniocentéza mezi 15. a 20. týdnem těhotenství - a následující chromozomální vyšetření je vyžadováno k vyloučení nebo potvrzení diagnózy chromozomální abnormality.
Otázky ohledně interpretace výsledků cffDNA testu mohou být nejlépe zodpovězeny někým, kdo má zkušenost s genetickým poradenstvím.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
.Plné klinické využití cffDNA testu zatím není možné. Výzkum v této oblasti stále pokračuje a je pravděpodobné, že nabídka využití tohoto testu se ještě rozšíří.
Pokud je test proveden ženě před 10. týdnem těhotenství, je možné, že výsledek bude falešně negativní, protože v krvi matky je nedostatečné množství mimobuněčné fetální DNA.
Obezita může snižovat koncentraci cffDNA v krvi matky a tím potenciálně ovlivnit výsledek testu.
Velmi zřídka může být v placentě přítomna více než jedna sada genetické informace (buněčná linie), takže trizomie může být potenciálně přítomna jen v některých buňkách. Tento jev je známý jako "uzavřený placentární mosaicismus", který může ovlivnit výsledek cffDNA testu. Proto je nezbytné pozitivní výsledek vždy potvrdit invazivním vyšetřením.