Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření SHBG je primárně určeno ke zhodnocení stavu pacientových androgenů – mužských pohlavních hormonů. U mužů je předmětem zájmu nedostatek testosteronu zatímco u žen jde o nadbytečnou tvorbu testosteronu. Vyšetření celkového testosteronu může být požadováno před nebo současně s testem na SHBG.
U dospělých mužů může být vyšetření testosteronu a SHBG požadováno k určení příčin neplodnosti, snížené pohlavní touhy a poruch erekce, zejména jsou-li výsledky celkového testosteronu v nesouladu s klinickými příznaky.
U žen je malé množství testosteronu vytvářeno vaječníky a nadledvinami. I malé zvýšení produkce testosteronu může narušit hormonální rovnováhu a způsobit příznaky jakými jsou vymizení menstruace, neplodnost, akné a nadměrné ochlupení. Tyto příznaky jsou spolu s jinými pozorovány při syndromu polycystických vaječníků, což je stav charakterizovaný nadbytečnou produkcí androgenů. Testování testosteronu a SHBG mohou být užitečné pro detekci a vyhodnocení nadbytečné produkce testosteronu anebo snížení koncentrace SHBG.
U obou pohlaví mohou být také vyšetřovány: volný testosteron, hladina albuminu, jeden nebo více dalších hormonů jako je prolaktin, estradiol a luteinizační hormon (LH) pro hodnocení existující rovnováhy hormonů.
V některých případech se požaduje vyšetření testosteronu a SHBG kvůli vyhodnocení volných androgenů pomocí indexu volných androgenů (FAI). Tento index vyjadřuje množství testosteronu, který není vázán na SHBG a počítá se jako podíl celkového testosteronu/SHBG.
Kdy je vyšetření požadováno?
V současnosti není vyšetření SHBG požadováno často a rutinně. V mnoha případech si lékaři myslí, že dostatečnou informaci poskytuje vyšetření celkového a snad ještě volného testosteronu. SHBG je požadován primárně při neshodě výsledku celkového testosteronu s klinickými příznaky jako je snížená pohlavní touha u mužů nebo nadměrné ochlupení u žen.
Co výsledek vyšetření znamená?
Je-li hladina SHBG zvýšená nad očekávanou míru, je pravděpodobně snížena hladina volného testosteronu dostupného v tkáních pod úroveň naznačovanou celkovým testosteronem. Při snížené koncentraci SHBG je tkáním dostupno více z celkového testosteronu, který není vázán na SHBG.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Koncentrace SHBG jsou obvykle vysoké u dětí obou pohlaví. Po pubertě hladina SHBG klesá rychleji u chlapců, než u dívek. U dospělých je hladina SHBG za normálních okolností stabilní, u starších mužů pak hladina SHBG začíná klesat současně s poklesem celkového testosteronu. U žen po menopauze klesají hladiny SHBG, testosteronu a estrogenu tak jak postupně vyhasíná tvorba hormonů ve vaječnících.
Koncept biologicky dostupného testosteronu začíná získávat na významu pro lékaře i výzkumníky. Lze jej měřit odstraněním testosteronu navázaného na SHBG z odebraného krevního vzorku a stanovením testosteronu ve zbytku. Je také možno odhadnout index volných androgenů (FAI).
Zvýšení SHBG jsou pozorována také při onemocnění jater, hypertyroidismu, anorexii a užívání estrogenů (substituční hormonální terapie a vnitřně užívaná antikoncepce), ačkoli vyšetření SHGB není obvykle k diagnóze a sledování těchto stavů požadováno. Pokles SHGB bývá pozorován při obezitě, hypotyroidismu, užívání androgenů a Cushingově nemoci.