Jak je vyšetření využíváno?
Test na toxoplasmózu se může provést u všech osob, které byly nebo jsou vystaveny riziku infekce. Test u ženy lze provést před nebo během těhotenství a získaný výsledek ukazuje, zda-li byla vystavena kontaktu sToxoplasma gondii před nebo během těhotenství. Pro diagnostiku a zjištění infekce plodu lze v některých případech vyšetřit plodovou vodu. Test může být proveden u imunokompromitovaných osob s příznaky podobnými chřipce nebo osob, které mají příznaky svědčící pro toxoplasmózu.
Pro zjištění T. gondii se používá několik metod. Volba testu a příslušného vzorku závisí na příznacích a klinickém obraze pacienta.
Po expozici T. gondii vytváří imunitní systém člověka proti parazitovi protilátky typů IgG, IgM, IgA a IgE. Tyto protilátky se objevují od 2. týdne po infekci, maxima dosahují po 3 měsících a poté dochází k poklesu jejich titrů. Pro akutní infekcí svědčí vzestup hladin protilátek kterékoliv třídy a/nebo vysoké hodnoty IgA, IgM, IgE a nízká avidita protilátek IgG.
Po infekci T. gondii imunitní systém reaguje na přítomnost parazitů nejprve tvorbou protilátek třídy IgM. Hladiny IgM v průběhu krátké doby rostou, poté dochází k jejich poklesu. Během několika měsíců po infekci klesá titr protilátek u většiny lidí pod detekovatelnou hodnotu. Dojde-li k infekci v důsledku reaktivace klidového stavu T. gondii mohou být vytvářeny další protilátky IgM. Plod vytváří pouze protilátky IgM. Jejich přítomnost u novorozence svědčí o kongenitální infekci.
Protilátky IgG, které imunitní systém vytváří několik týdnů po začátku infekce, slouží k dlouhodobé ochraně. Během aktivní infekce hladina protilátek IgG rovněž roste a stabilizuje se v době, kdy parazité nejsou aktivní. Po expozici T. gondii zůstává v těle člověka do konce života měřitelná hladina protilátek IgG. Průkaz protilátek IgG a jejich avidity se spolu s vyšetřením na přítomnost dalších protilátek používají k potvrzení předchozí nebo současné infekce T. gondii.
Protilátky mohou být vyšetřeny v rámci tzv. TORCH panelu. TORCH je akronym pro několik infekcí které mohou napadnout nenarozené dítě, a obvykle zahrnují vyšetření na toxoplasmózu, zarděnky, cytomegalovirus a virus herpes simplex.
Molekulární průkaz
K průkazu DNA T. gondii se vyšetřují vzorky krve, mozkomíšního moku a plodové vody.
K průkazu T. gondii se někdy histologicky vyšetřují biopsie získané z postižených lymfatických uzlin. Kultivační vyšetření se běžně neprovádí.
Kdy je vyšetření požadováno?
U těhotných žen se vyšetření na toxoplasmózu neprovádí rutinně. Je však výhodné zjistit, zda-li byla žena infikována před těhotenstvím či nikoliv. Pokud nebyla žena před těhotenstvím infikována toxoplasmózou a je během gravidity vystavena prostředí s kočičími exkrementy nebo pokud konzumuje syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso či jinak kontaminovanou potravu, případně pokud pije vodu ze závadného zdroje, mělo by se vyšetření na toxoplasmózu průběžně provádět. Vyšetření se může opakovat několikrát během těhotenství. Pokud je toxoplasmóza zjištěna, opakovaná vyšetření slouží ke sledování imunitní odpovědi. Pokud není toxoplasmóza prokázána, opakovaná vyšetření se provádějí zejména v případech, kdy žena nezmění své návyky a trvale je vystavena riziku infekce. Vyšetření protilátek se provádí rovněž jak u osob imunokompetentních tak těch s oslabeným imunitním systémem, u nichž se vyskytují příznaky připomínající chřipkové onemocnění nebo příznaky upomínající toxoplasmózu.
Molekulárně - genetická vyšetření se provádějí u imunokompromitovaných osob nebo v těch případech, kdy se zjišťuje, zda-li nedošlo k infekci plodu. Plodová voda se vyšetřuje u matky s akutní infekcí, která je potvrzena např. průkazem pozitivního titru IgM protilátek proti T. gondii.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledky vyšetření na toxoplasmózu musí být interpretovány opatrně. Imunokompromitované osoby mají slabou protilátkovou odpověď na infekci T. gondii, a titry protilátek IgM, IgG, IgA a IgE bývají i při aktivní infekci nízké.
Průkaz protilátkové odpovědi
IgM
|
IgG
|
Komentář
|
Negativní
|
Pozitivní
|
Infekce proběhlá v minulosti (latentní)
|
Negativní
|
Negativní
|
Žádná infekce nebo detekce protilátek velmi záhy po primární infekci.
|
Pozitivní
|
Negativní
|
Časná infekce; u novorozenců indikuje kongenitální infekci.
|
Pozitivní
|
Pozitivní
|
Probíhající akutní infekce; reaktivace latentní infekce nebo chronická infekce; protilátky mohou přetrvávat několik měsíců po odeznění počátečních klinických příznaků.
|
V některých případech se může stát, že mohou být detekovány tzv. falešně pozitivní výsledky. Proto se protilátky detekují různými laboratorními metodami, přičemž výsledky jsou ověřovány v referenčních specializovaných laboratořích.
Detekce DNA
Pozitivní výsledek, který udává průkaz DNA T. gondii,znamená, že vyšetřovaná osoba má toxoplasmózu. Negativní výsledek ukazuje, že pravděpodobnost infekce je nízká, avšak toxoplasmózu nelze zcela vyloučit neboť T. gondii nemusí být přítomna ve vzorcích krve nebo jiném vyšetřovaném materiálu v dostatečném množství, které by stačilo k průkazu DNA parazitů.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
K expozici T. gondii primárně dochází konzumací nedokonale tepelně zpracovaného nebo syrového masa, v našich podmínkách zejména králičího a skopového, méně rizikové je maso vepřové. K infekci může dojít také požitím neumytého ovoce a zeleniny znečištěné kontaminovanou půdou, kontaminovanou vodou, kontaktem s kontaminovanou půdou a pitím nepasterovaného mléka.
Infekce T. gondii může vést nitroočním zánětům, při komplikacích může dojít ke zjizvení sítnice a způsobit závažné poškození oka.