Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření viru Zika se užívá pro průkaz infekce tímto virem u osoby bez příznaků a k určení, zda osoba se známkami infekce virem Zika byla nakažena po expozici v místech, kde se virus vyskytuje. Užívá se také pro vyšetření osob, které měly sexuální kontakt s někým, kdo se před nedávnem vrátil z oblasti výskytu viru Zika.
Infekce virem Zika se dá obtížně diagnostikovat bez laboratorního vyšetření, protože příznaky mohou připomínat potíže při jiných virových infekcích, jako je např. horečka dengue; často je pacient bez jakýchkoliv příznaků. V současné době jsou k dispozici dva druhy testů:
Molekulární testy pro virus Zika (PCR) odhalují přítomnost RNA viru a mohou prokázat infekci již týden po vzniku příznaků. Jeden z tzv. real-time RT-PCR testů prokazuje virus Zika, další jiné podobné virové infekce přenášené komáry (např. horečka dengue); to umožňuje rozlišit mezi chorobami s podobnými příznaky. Vyšetření se může provádět v krvi, mozkomíšním moku, plodové vodě nebo moči.
Molekulární testy v krvi obvykle neprokážou virus Zika po sedmém dni onemocnění. Vyšetření v moči prokáže RNA viru Zika nejméně dva týdny po začátku potíží. Podle nejnovější studie by měla být moč preferovaným vzorkem pro průkaz RNA viru Zika v prvých třech týdnech onemocnění. Jsou-li krev a moč odebrány dříve než 7 dní po nástupu příznaků nemoci, doporučuje se testovat oba vzorky.
Je-li výsledek vyšetření PCR negativní, je možné pro stanovení diagnózy užít vyšetření protilátek.
Stanovení protilátek v krvi vyšetření prokazuje přítomnost protilátek typu IgM, které se vytvářejí v imunitním systému, setká-li se vyšetřovaná osoba s virem. Protilátky se vyšetřují v případě negativního výsledku PCR testu nebo jako alternativní vyšetření osob, které mohly být infikovány, ale již uběhla doba, po kterou je pozitivní výsledek PCR testu. Protilátky třídy IgM se objevují v krvi 4 až 5 dní po začátku nemoci a přetrvávají asi 12 týdnů. Provedení testu mimo toto časové období může vest k falešně negativním výsledkům.
Stanovení protilátek třídy IgM může být pozitivní i v případě infekce podobným virem, jako je dengue (tzv. zkřížená reaktivita). Je-li vyšetření protilátek třídy IgM pozitivní, užívá se k potvrzení přítomnosti protilátek proti viru Zika a k vyloučení ostatních virových onemocnění tzv. virus neutralizačních protilátek (VNT).
Doba, za kterou obdržíte výsledek je dána nutností poslat vzorek do centrální laboratoře, která laboratorní testy pro potvrzení infekce virem Zika provádí. Testování na nákazu virem zika v České republice zajišťují laboratoře Státního zdravotního ústavu v Praze, Ostravě a Ústí nad Labem.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření infekce virem Zika se provádí, má-li vyšetřovaný příznaky, které mohou být spojené s touto infekcí, a před nedávnou dobou cestoval do oblastí, kde se virus šíří pomocí komárů. Další indikací je pohlavní styk s někým, kdo se před nedávnem vrátil z těchto oblastí.
Příznaky infekce virem Zika trvají obvykle 2 až 7 dny.
Zahrnují především:
- Horečku
- Bolest kloubů
- Vyrážku
- Zánět spojivek (konjunktivitidu)
- Bolest hlavy
Těhotným ženám, které se vrátily z oblastí s výskytem viru Zika, by mělo být nabídnuto stanovení protilátek, i když nemají příznaky onemocnění. Stejně tak by mělo být vyšetření provedeno u těhotných, které měly pohlavní styk s mužem, který se před nedávnem vrátil z uvedených oblastí.
Vyšetření se může provést, má-li novorozenec mikrocefalii. Podobně by se měly vyšetřit osoby se syndromem Guillain-Barré, jestliže byly v riziku styku s virem Zika.
Co výsledek vyšetření znamená?
Molekulární vyšetření
· PCR metoda, která stanovuje RNA viru, je považována za nejspolehlivější pro stanovení diagnózy. Pozitivní výsledek je třeba považovat za konečný.
· Negativní výsledek PCR metody může znamenat, že se nejedná o infekci virem Zika nebo je hladina viru příliš nízká. Toto se může stát, je-li vyšetření v krvi provedeno více než 7 dní po vzniku potíží a/nebo je-li vyšetření v moči provedeno až po 2 – 3 týdnech, tedy když uběhla doba, po kterou je virus přítomen ve vzorku. V případě negativního výsledku PCR testu se doporučuje vyšetřit přítomnost protilátek (viz níže).
Vyšetření protilátek
· Pozitivní výsledek při stanovení protilátek třídy IgM proti viru Zika je doplněn druhým vyšetřením, prokazujícím virus neutralizační protilátky (VNT); má za cíl přítomnost protilátek proti viru Zika potvrdit. Je-li výsledek VNT pozitivní pro virus Zika a negativní pro virus dengue, ukazuje to na čerstvou infekci virem Zika.
· Negativní výsledek na přítomnost protilátek nevylučuje možnost infekce virem Zika. Negativní výsledek může znamenat, že vyšetřovaná osoba nemá infekci virem Zika a příznaky mají jinou příčinu. Může to také znamenat, že je hladina protilátek příliš nízká, aby se dala změřit. Taková osoba může mít infekci virem Zika, je však příliš brzy po expozici viru a ještě netvoří stanovitelné množství protilátek. Brzy po infekci (do 7 dnů od vzniku příznaků), kdy se protilátky ještě netvoří, se doporučuje provádět PCR test (viz výše).
Protože se stále objevují nové informace o infekci virem Zika, doporučuje se sledovat stránky Státního zdravotního ústavu, který o novinkách informuje.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Pozitivní výsledek vyšetření na virus Zika nepřináší žádnou informaci o zdravotním stavu plodu.
Příznaky jako vyrážka a bolesti kloubů nepotvrzují infekci virem Zika, protože nejsou pro toto onemocnění specifické.