Základní informace o horečce dengue
Horečka dengue je virová infekce přenášená komáry běžně se vyskytujícími v tropických a subtropických oblastech. Vyšetřením krve se testuje přítomnost samotného viru dengue nebo protilátek proti němu.
V případě, že se u cestovatele objeví teploty do dvou týdnů od návratu z oblasti s výskytem horečky, dengue je důsledně doporučené vyšetření k vyloučení infekce.
Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí v Atlantě (CDC) se horečka dengue vyskytuje ve více než 100 krajinách v Africe, Americe, Karibiku, Východní Středomoří, Jihovýchodní Asii a Západním Pacifiku. Podle Světové zdravotnické organizace (SZU) se tato nemoc řadí k tzv. k novým a vracejícím se infekčním nemocem, s narůstajícím počtem případů a postižených krajin po celém světě. Ročně se celosvětově diagnostikuje přibližně 50 až 100 milionů případů.
V České republice se nemoc diagnostikuje většinou u cestovatelů navracejících se z krajin s endemickým výskytem horečky dengue, výjimku tvoří velice vzácný přenos viru v teplých oblastech Evropy (např. v roku 2010 ve Francii, Nice) – v ČR nebyl doposud takovýto případ zaznamenán. Většina z několika desítek pacientů diagnostikovaných v posledních letech v ČR, se nakazila při cestě do Jihovýchodní Asie nebo Jižní Ameriky, kde byla v posledním období zaznamenána nejhorší epidemie horečky dengue za 20 let.
Po nákaze jedním ze čtyř sérotypů viru dengue se u části cestovatelů nemusejí objevit vůbec žádné příznaky, nebo jsou jen velmi mírné. I v případě vzniku symptomatického onemocnění je prognóza velmi dobrá, s plným uzdravením do několika týdnů. Nejčastějším počátečním příznakem je náhlý nástup horečky (až do 40 °C) spolu se symptomy připomínajícími chřipku, které se objevují nejčastěji 4 až 7 dní po poštípání infikovaným komárem (toto obdobní se nazývá inkubační doba a může být v rozmezí 3 až 14 dní). K dalším symptomům, které se můžou objevit, patří silná bolest hlavy, hlavně za očima, bolesti svalů a kloubů, kožní vyrážka, nevolnost, zvracení, zduření uzlin.
Většina pacientů s příznaky horečky se spontánně bez následků vyléčí, zřídka ale dochází za zhoršení příznaků ke vzniku těžké horečky dengue (neboli dengue hemoragické nemoci). V tomto případě, po krátkém období poklesu teplot – přibližně za 3 až 7 dní od prvních příznaků, nastoupí nová vlna symptomů jako krvácení z nosu, zvracení zvratků s příměsí krve. Může se objevit příměs krve ve stolici, stěžené dýchání, kůže končetin je chladná a opocená.
Během této druhé fáze dochází vlivem aktivace našeho imunitního systému ke zvýšení propustnosti cév s únikem tekutin do prostoru kolem plic (pleurální výpotek), nebo do břišní dutiny (ascites). V současnosti neumíme přesně vysvětlit, proč nemoc u části pacientů progreduje do těžké formy a u jiných dochází ke spontánnímu uzdravení.
Výsledná ztráta tekutin a méně často i krve během druhé fáze může být někdy tak významná, že se klinicky projeví jako šok – proto i název dengue syndrom šoku, a pokud se neléčí, může skončit úmrtím pacienta.
V případě podezření na těžký průběh horečky dengue je nutné pacienta hospitalizovat. Za stálého monitorování životních funkcí a krevních parametrů je možné okamžitě reagovat na případný pokles krevního tlaku a dehydrataci způsobených ztrátou tekutin a krve zatímco nemoc postupně ustoupí – většinou během jednoho až dvou týdnů. Po zvládnutí akutního stavu se v rekonvalescenci může objevit druhý výsev vyrážky běžně trvající týden i déle.
Co je vyšetřováno?
Horečka dengue je obvykle diagnostikována více laboratorními testy; ty zahrnují:
- Molekulární test na přítomnost viru dengue (PCR) – detekuje přítomnost samotného viru, tento test může potvrdit onemocnění horečkou dengue do 5 dní od začátku potíží.
- Sérologické vyšetření – vyšetření protilátek třídy IgM a IgG – detekuje protilátky produkované imunitním systémem v případě, že pacient byl v kontaktu s virem; vyšetření akutní nemoci je nejvíc spolehlivé po 7 až 10 dnech od expozice.
- NS1 protein test – vyšetření často používané i v endemických krajinách, výhodná je možnost diagnostikovat přítomnost dengue proteinu již od prvního dne horečky.
- Krevní obraz – vyšetření informuje o počtu krevních destiček – jejich pokles je typickým nálezem v době rozvinutých příznaků, dále se používá ke kontrole poklesu hemoglobinu, hematokritu a počtu červených krvinek (anémie), co je projevem krevní ztráty při těžké horečce dengue.
- Biochemické vyšetření – slouží k zjištění poruchy funkce ledvin a jiných známek dehydratace, objevujících se při těžkém průběhu.
Odběr krve k vyšetření
Venózní krev se běžně odebírá ze žíly předloktí.
Jaké je příprava před odběrem?
Před odběrem krve není nutná žádná zvláštní příprava ani dieta.