K čemu se vyšetření používá?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co znamená výsledek vyšetření?
Další informace související s tímto vyšetřením
K čemu se vyšetření používá?
Vyšetření celkového IgE se používá pro screening a diagnostiku alergických onemocnění. Může být ordinováno před nebo během testování na alergen-specifický IgE, což závisí na tom, zda pacient nebo lékař identifikovali potenciální alergen nebo ne.
IgE může být zvýšen u parazitárních infekcí, a proto se vyšetření někdy používá při podezření na tyto infekce.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření se ordinuje při občasných nebo trvalých příznacích, které by mohly mít původ v alergické reakci, zvláště není-li znám potenciální alergen. Mezi příznaky ze strany kožního, dýchacího a/nebo zažívacího systému patří:
- občasné nebo trvalé svědění,
- kopřivka,
- pálení očí,
- ekzém,
- nevolnost, zvracení, trvalý průjem,
- kýchání, kašel, ucpaný nos,
- obtížné dýchání,
- astmatické příznaky: sípání, dušnost, kašel, tlak na hrudi.
Někdy se vyšetření IgE požaduje jako screening u pacienta s trvalým průjmem, který by mohl být způsoben parazitární infekcí. V zájmu zjištění zvýšeného počtu eosinofilů může být navíc požadován krevní obraz a diferenciální rozpočet leukocytů.
Co znamená výsledek vyšetření?
Zvýšená koncentrace IgE ukazuje, že pacient pravděpodobně trpí jednou nebo několika alergiemi. Po expozici alergenu vzrůstá a po určité době klesá koncentrace alergen-specifického IgE, a tím ovlivňuje hodnotu celkového IgE. Když je pacient alergický na látku se sezónním výskytem, jako je pyl, lze v dotyčném ročním období očekávat vzestup celkového i alergen-specifického IgE. Když má někdo jednu nebo více potravinových alergií, potom koncentrace celkového IgE zrcadlí požití příslušných potravin. Pokud je člověk alergický na látku stále přítomnou v okolním prostředí, např. plíseň v domě nebo kočičí srst, může mít koncentraci IgE trvale zvýšenou.
Vyšší koncentrace IgE ukazuje na pravděpodobný alergický proces, ale neurčuje na co je pacient alergický. Všeobecně platí, že koncentrace IgE může být tím vyšší, čím více je látek, na něž je pacient alergický. Zvýšení IgE může být také známkou parazitární infekce, ale nemůže určit druh infekce.
Má-li pacient normální koncentraci IgE, je u něj alergie málo pravděpodobná, avšak nelze ji vyloučit vzhledem k časovému odstupu mezi expozicemi. V mezidobí mezi expozicemi může koncentrace IgE klesnout.
Někdy mohou nastat situace, kdy je imunitní systém ovlivněn tak, že netvoří dostatečné množství imunoglobulinů. V těchto případech může pacient mít alergii, která se neodrazí ve výsledku IgE.
Další informace související s tímto vyšetřením
Pro určení specifických alergií musí lékař požadovat vyšetření alergen-specifických IgE. Při podezření, že pacient je alergický na kočky, musí být požadováno vyšetření IgE proti kočičí srsti. Tímto testem nelze zjistit alergii na psy. Z tohoto důvodu lékař provede screening pomocí celkového IgE a potom pokračuje panelem alergen-specifických IgE testů. Tyto panely obsahují sadu běžných alergenů a podobných typů alergenů, jako jsou různé trávy, pyly, plísně, zvířecí srsti a potraviny.
Koncentrace celkového IgE nemusí nutně odpovídat pacientovým příznakům v průběhu alergické příhody.
Vyšetření IgE může být ojediněle požadováno pro diagnostiku velmi vzácného dědičného onemocnění zvaného syndrom IgE hyperimunoglobulinemie (Jobův syndrom). Pacienti s tímto syndromem mají často významně vyšší koncentraci IgE než normálně a trpí ekzémy, opakovanými sinusitidami a plicními infekcemi, defekty kostí a závažnými kožními infekcemi. Vysoká koncentrace IgE svědčí pro toto vrozené onemocnění. Dalšími testy se může detekovat mutace genu STAT3, která za onemocnění odpovídá.
Zřídka se vyšetření IgE používá také v diagnostice a monitorování mnohočetného myelomu, který produkuje monoklonální IgE.