Jak je vyšetření využíváno?
Kvantitativní vyšetření imunoglobulinů se používá k detekci abnormálních koncentrací tří hlavních imunoglobulinů (IgG, IgA a IgM) v krvi a někdy i v mozkomíšním moku nebo ve slinách. Napomáhá to k diagnostice různých stavů a chorob, které ovlivňují hladiny jedné nebo více tříd těchto imunoglobulinů. Za některých podmínek dochází k jejich nadbytku, za jiných k nedostatku a další zase působí kombinaci zvýšených a snížených hladin.
Poruchy imunoglobulinů se všeobecně klasifikují takto:
- nadbytek imunoglobulinů
- pocházejících z mnoha imunitních (plazmatických) buněk (polyklonální)
- pocházející z klonu jedné plazmatické buňky (monoklonální)
- nedostatek imunoglobulinů
- sekundární (získaný) - nejčastější typ jako důsledek nějakého skrytého stavu
- primární (vrozený) - vzácná porucha při níž organismus není sto tvořit jednu nebo více tříd imunoglobulinů.
Vyšetření imunoglobulinů může být požadováno spolu s jinými testy, jako je elektroforéza proteinů séra nebo moče, což přispívá k diagnostice a sledování stavů spojených s abnormální nebo nadměrnou tvorbou imunoglobulinů. Jestliže je zvýšeno množství jednoho typu imunoglobulinu, může následovat imunofixace, která určí, zda imunoglobulin pochází z jednoho klonu abnormální plazmatické buňky (monoklonální gamapatie). Monoklonální gamapatie se vyskytují u mnohočetného myelomu, maligního nádoru plazmatických buněk. Navíc je možné vyšetřit volné lehke řetězce v séru.
Pro zjištění prenatální (kongenitální) infekce u novorozence se někdy používá stanovení koncentrace imunoglobulinu M (IgM).
Kdy je vyšetření požadováno?
Kvantitativní vyšetření imunoglobulinů v krvi se požaduje když m&´ člověk příznaky nedostatku imunoglobulinů, jako jsou opakované infekce, zvláště dýchacího traktu (dutiny, plíce) a uší, nebo zažívacího traktu a/nebo trpí chronickým průjmem. Vyšetření imunoglobulinů lze požadovat také když má lékař podezření na nadměrnou nebo abnormální tvorbu imunoglobulinů u osob se známkami chronického zánětu nebo chronické infekce. Vyšetření může být požadováno periodicky za účelem sledování pacientova stavu. U novorozence může být vyšetření požadováno při podezření, že se v průběhu těhotenství vyskytla infekce.
Jestliže má lékař podezření na postižení centrálního nervového systému spojené s nadprodukcí imunoglobulinů může požadovat také vyšetření mozkomíšního moku.
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledky vyšetření IgG, IgA a IgM se obvykle hodnotí společně. Abnormální výsledky typicky poukazují na to, že něco ovlivňuje imunitní systém a naznačují nezbytnost dalších vyšetření. Kvantitativní vyšetření imunoglobulinů tedy není specificky diagnostické, ale je silným ukazatelem nemoci nebo stavu. Existuje mnoho stavů spojených se zvýšenými nebo sníženými imunoglobuliny.
Vysoké koncentrace
Zvýšené polyklonální imunoglobuliny se vyskytují při cirhóze, infekcích, zánětlivých chorobách a u některých nádorů. Monoklonální imunoglobuliny nalézáme u hematologických nádorů postihujících lymfocyty nebo plazmatické buňky, u lymfomů, Waldenströmovy makroglobulinemie, chronické lymfocytární leukémie a mnohočetného myelomu. U těchto nemocí je typicky významně zvýšena jedna třída imunoglobulinů a ostatní dvě jsou sníženy. Tito pacienti mají celkové imunoglobuliny zvýšeny, ale přesto trpí poruchou imunity, protože většina produkovaného imunoglobulinu je abnormální a nepřispívá k imunitní odpovědi organismu.
Tabulka uvádí příklady některých stavů, které mohou zapříčinit zvýšení imunoglobulinů.
Výsledek vyšetření imunoglobulinů
|
Chorobné stavy
|
Polyklonální zvýšení některé nebo všech 3 tříd imunoglobulinů (IgG, IgA a/nebo IgM)
|
- Akutní a chronické infekce
- Autoimunitní choroby (revmatoidní artritida, systémový lupus erytematodes, sklerodermie)
- Cirhóza
- Chronický zánět, zánětlivé choroby
- Hyperimunizační reakce
- Wiscottův-Aldrichův syndrom
- U novorozence infekce v těhotenství (kongenitální: syfilis, toxoplasmóza, rubella, cytomegalovirus)
|
Monoklonální zvýšení jedné třídy imunoglobulinů samotné nebo spolu s poklesem ostatních dvou tříd
|
- Mnohočetný myelom
- Chronická lamfatická leukémie
- Monoklonální gamapatie nejasného významu (MGUS)
- Lymfom
- Waldenströmova makroglobulinémie
|
Nízké koncentrace
Získaný deficit imunoglobulinů, takový jenž je důsledkem nějakého skrytého stavu (sekundární), můžeme vidět u nemocí způsobujících všeobecné ztráty proteinů, jako např. u lymfomu nebo těžkých popálenin. Deficit mohou působit také léky, např. imunosupresiva, kortikoidy, fenytoin a karbamazepin, nebo toxiny. Vrozený deficit je vzácný a může postihnout tvorbu všech imunoglobulinů, jedné třídy imunoglobulinů, nebo jedné a více podtříd. Nejčastější jsou sekundární příčiny poklesu imunoglobulinů ovlivňující schopnost jejich tvorby nebo podněcující ztráty proteinů. Následující tabulka uvádí některé z běžných příčin.
Podmínky/faktory ovlivňující tvorbu imunoglobulinů
|
- Léky, např. fenytoin, karbamazepin a imunosupresiva
- Komplikace chorobných stavů, jako jsou selhání ledvin nebo diabetes
- Přechodné zpoždění tvorby imunoglobulinů
u novorozenců, zvláště nezralých
|
Stavy působící abnormální ztráty proteinů
|
- Nefrotický syndrom - onemocnění ledvin spojené se ztrátami proteinů močí
- Popáleniny
- Enteropatie se ztrátami proteinů - všechny stavy s poruchou trávení a resorpce proteinů v zažívacím traktu
|
Normálně jsou imunoglobuliny v mozkomíšním moku přítomny jen v nízkých koncentracích. Vzestup lze pozorovat např. u infekcí centrálního nervového systému, při zánětech a u roztroušené sklerózy.
K poklesu IgA ve slinách může dojít při opakovaných respiračních infekcích.
Další informace související s tímto vyšetřením
Vrozené imunitní deficity jsou vzácné a označují se obvykle jako primární imunodeficience. Mezi ně patří agamaglobulinémie, běžná variabilní imunodeficience (common variable immunodeficience, CVID), agamaglobulinemie vázaná na chromosom X, ataxia teleangiectatica, Wiskottův-Aldrichův syndrom, syndrom hyperimunoglobulinémie M a některé kombinované imunodeficience (SCID).
Kojenci s jinak normálním imunitním systémem mohou mít přechodně sníženou koncentraci IgG když je jeho tvorba opožděna. Ochrana před infekcemi může být oslabena v období několika měsíců, kdy klesá koncentrace mateřského imunoglobulinu G v kojenecké krvi. Hladina IgG zůstává nízká až do doby, kdy nastoupí tvorba IgG a IgM. Toto období představuje pro dítě dobu největšího rizika opakovaných infekcí.
Kojené děti získávaj&´ imunoglobulin A z mateřského mléka. Mléčný IgA je může chránit proti infekcím, zvlášť v období mezi poklesem mateřských protilátek a zahájením tvorby vlastních protilátek.
Kojenci se sníženými imunoglobuliny obvykle nemají dostatečně silnou imunitní reakci na vakcinace. Neprodukují dostatečné koncentrace protilátek, které by byly sto je ochránit a nesnášejí živé vakcíny, jako např. poliomyelitidy a spalniček.
Protilátky v krvi se stanovují mnoha laboratorními testy. U jedinců se sníženými imunoglobuliny mohou některá vyšetření dávat falešně negativní výsledky. Například jeden test na celiakii detekuje protilátky proti tkáňové transglutamináze typu IgA. Jestliže má pacient deficit IgA, může být toto vyšetření negativní, přestože ve skutečnosti trpí celiakií. Jestliže se jedná o takový případ, je vhodné provést kvantitativní vyšetření IgA.
Jsou-li IgG nebo IgA sníženy nebo je podezření na deficit jedné z podtříd, pak se pro detekci a bližší určení poruchy může provést vyšetření podtříd. Deficity podtříd mohou existovat i při normální koncentraci příslušné třídy imunoglobulinu.
U některých osob s deficitem IgA se mohou tvořit protilátky proti IgA. Když tyto osoby dostanou transfuzi produktu obsahujícího IgA (plazmu, imunoglobuliny), může se vyvinout těžká anafylaktická transfuzní reakce.