Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření kloubní tekutiny je ordinováno s cílem pomoci odhalit příčinu zánětu, bolesti a otoku kloubu či nahromadění tekutiny v něm.
Nemoci a stavy, postihující jeden nebo více kloubů, mohu být rozděleny do čtyř hlavních skupin:
- Infekční onemocnění – jsou vyvolána bakteriemi, houbami či viry. Mohou začínat v kloubu nebo se do něho šířit z jiných míst v těle. Tyto stavy zahrnují akutní nebo chronický septický zánět kloubu (artritidu).
- Krvácení – krvácivé stavy a/nebo úraz kloubu mohou vést k přítomnosti krve v kloubní tekutině. Stav je častý u nemocných s neléčenou poruchou krevní srážlivosti, jako je hemofilie či von Willebrandova choroba.
Zánětlivá onemocnění
- Stavy vyvolávající tvorbu a hromadění krystalů, jako je dna (jehličkovité krystaly kyseliny močové a její sodné soli) a pseudodna (krystaly dihydrátu pyrofosforečnanu vápenatého). Tyto stavy typicky postihují klouby nohy a dolní končetiny.
- Onemocnění vyvolávající zánět kloubu, jako je synovitida (zánět kloubní výstelky) nebo jiné stavy vyvolané na podkladě imunitní odpovědi. Sem patří autoimunitní onemocnění, jako je revmatoidní artritida (revmatický zánět kloubů) a systémovýlupus erytematodes.
- Degenerativní onemocnění jako je osteoartritida (dříve nazývaná atróza).
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření kloubní tekutiny je požadováno, mál-li lékař podezření, že pacient trpí chorobou či stavem postihujícím jeden nebo více kloubů.
Může bát požadováno, má-li pacient kombinaci následujících příznaků:
- Bolest kloubu
- Začervenání kůže nad kloubem
- Zánětlivý otok kloubu
- Nahromadění kloubní tekutiny
Někdy může být požadováno s cílem sledovat vývoj známého kloubního onemocnění.
Co výsledek vyšetření znamená?
Kloubní tekutina obvykle obsahuje malou koncentraci glukózy a bílkoviny a můžeme v ní najít malé množství bílých a červených krvinek.
Existuje množství kloubních poruch, zahrnující osteoartritidu, revmatoidní artritidu, dnu a infekční postižení kloubu (septickou artritidu), které vyvolají zánětlivou reakci, otok a nahromadění kloubní tekutiny a někdy i krvácení do jednoho či více kloubů. Tyto stavy mohou omezovat pohyblivost a nejsou-li léčeny, mohou klouby trvale poškodit.
Výsledky testů v rámci vyšetření kloubní tekutiny mohou zahrnovat:
Posouzení vzhledu, kloubní tekutina je obvykle:
- Slámově zbarvená
- Čirá
- Slabě viskózní (vazká) – kapka z odběrové jehly vytvoří vlákno několik centimetrů dlouhé.
Změny vzhledu kloubní tekutiny mohou pomoci odhalit přítomnou nemoc, např.:
- Snížení viskozity pozorujeme u zánětu.
- Zakalená kloubní tekutina může ukazovat na přítomnost mikroorganismů, bílých krvinek či krystalů.
- Červená barva ukazuje na přítomnost krve, ale zmnožený počet červených krvinek může být přítomen i v zakalené kloubní tekutině.
Chemické vyšetření kloubní tekutiny může zahrnovat určení koncentrace následujících látek:
- Glukóza – normálně je v kloubní tekutině o něco nižší než hladina glukózy v krvi. Významně snížena může být u kloubního zánětu a infekce.
- Bílkovina – stoupá u bakteriálního zánětu kloubu.
- Kyselina močová – její koncentrace roste u dny.
Mikroskopické vyšetření – normální kloubní tekutina obsahuje malé množství bílých a červených krvinek, ale nejsou v ní přítomny žádné bakterie ani krystaly.
Laboratoř může vyšetřit kapku kloubní tekutiny a/nebo užít speciální centrifugu (cytocentrifugu) k zahuštění buněk na dně zkumavky. Vzorek je pak nanesen na mikroskopické sklíčko, speciálně obarven a jsou vyhodnoceny přítomné buňky.
- Celkový počet buněk – počítají se bílé a červené krvinky ve vzorku. Zvýšený počet bílých krvinek doprovází infekcí a u stavu, jak je dna či revmatoidní artritida.
- Rozpočet bílých krvinek určuje podíl (procento) jednotlivých typů leukocytů. Zvýšený počet neutrofilů můžeme vidět u bakteriálních infekcí. Více než 2 % eozinofilů může budit podezření na Lymeskou chorobu.
- Kloubní tekutina je vyšetřena i v polarizovaném světle k odhalení přítomnosti krystalů a rozlišení jejich typů. Jehličkovité krystaly urátu (močanu) sodného jsou spojeny s přítomností dny a krystaly pyrofosforečnanu vápenatého nacházíme u psoudodny.
Testy na infekční nemoci – jako doplněk k chemickým testům mohou být provedeny další testy k vyhledání mikroorganismů, je-li předpokládána infekce.
- Barvení podle Grama umožňuje přímé pozorování bakterií nebo hub (kvasinek, plícní) pod mikroskopem. Žádné mikroorganismy by se neměly v kloubní tekutině najít.
- Kultivační vyšetření a vyšetření citlivosti na antibiotika je požadováno k určení, jaký typ mikroorganismu je přítomen. Jsou-li přítomny bakterie, může se provést testování citlivosti na antibiotika a podle ní pak určit antimikrobiální léčba. Nenajdeme-li mikroorganismy, nedá se infekce vyloučit; mohou být přítomny v malém množství nebo jejich růst může být potlačen předchozím podáváním antibiotik.
- Další testy na infekční onemocnění, které jsou požadovány řidčeji, zahrnují speciální nátěr a kultivaci s cílem odhalit přítomnost mykobakterií a diagnostikovat tak tuberkulózu. Molekulárně biologické testy na Mycobacterium tuberculosis jsou citlivější a specifičtější a mohou být též provedeny.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Vyšetření kyseliny močové v krvi nebo v moči a vyšetření glukózy v krvi může být požadováno pro porovnání s jejich koncentrací v kloubní tekutině. Má-li lékař podezření, že je u pacienta přítomna systémová (celková) infekce, je k vyšetření kloubní tekutiny požadováno kultivační vyšetření krve (hemokultura).
Úraz kloubu, jeho operace či kloubní náhrada mohou zvýšit riziko rozvoje kloubní infekce.