K čemu se vyšetření používá?
Vysokodávková léčba methotrexatem se monitoruje jedním nebo více vyšetřeními typicky za 24 h, 48 h a podle potřeby i za 72 h po podání dávky. Vyšetření se provádí za účelem detekce toxické koncentrace v těchto časových intervalech. Pro ochranu pacienta před toxickými účinky methotrexatu se může podávat lék zvaný leukovorin (kyselina listová). Série vyšetření methotrexatu ukáže, zda je třeba podat leukovorin a je vodítkem pro výši dávky.
Nízkodávková léčba methotrexatem se monitoruje zřídka. Obvykle stačí sledovat funkce ledvin, jater a krvetvorbu. Vyšetřovat lze kompletní krevní obraz s měřením počtu červených a bílých krvinek a krevních destiček, a dále močovinu a kreatinin pro posouzení funkce ledvin a jaterní testy pro posouzení funkce jater.
Kdy je vyšetření požadováno?
U vysokodávkové léčby methotrexatem se vyšetření typicky požaduje za 24 h, 48 h a podle potřeby i za 72 h po podání. V průběhu léčby methotrexatem se v pravidelných intervalech požaduje také vyšetření krevního obrazu, ledvinových a jaterních funkcí.
U nízkodávkové léčby se vyšetření methotrexatu požaduje méně často, odběry se mohou provádět za 30 minut nebo za 2 h po podání. Vyšetření může být požadováno také když se objeví příznaky toxicity.
Běžné vedlejší účinky methotrexatu, které se mohou objevit i bez toxických koncentrací léku v krvi:
- nevolnost
- vypadávání vlasů
- ústní ulcerace
- únava
- průjem
- světloplachost
- bolesti hlavy
Vážnější příznaky spojené s toxicitou methotrexatu:
- tmavá stolice nebo moč
- podlitiny a krvácení
- poléková hepatitida
- kašel
- horečka a zimnice
- dušnost
- bolesti na hrudi
- bolesti břicha
- bakteriální septikemie
- silná kožní vyrážka
- křeče
Co výsledek vyšetření znamená?
Při monitorování hladin léků (therapeutic drug monitoring, TDM) existuje termín "terapeutický rozsah", kdy dolní hranice souvisí s účinností léčby a horní hranice s toxicitou a působením na ledviny, játra, krvetvorbu a s nežádoucími vedlejšími účinky. U vysokodávkové léčby methotrexatem se za toxické všeobecně považují tyto koncentrace:
- ≥5 μmol/l za 24 h po podání,
- ≥0,5 μmol/l za 48 h po podání a
- ≥0,055 μmol/l za 72 h po podání.
Výsledek vyšetření je vodítkem pro množství a čas podání leukovorinu (kyseliny listové), užívané jako ochranná léčba.
Nízkodávková léčba se monitoruje řidčeji. Terapeutická koncentrace léku závisí na stavu a na časování odběru krve.
Ačkoliv riziko vedlejších účinků a poškození orgánů vzrůstá s rostoucí hladinou methotrexatu, mohou se vedlejší účinky objevit i bez vysokých koncentrací léku v krvi.
Další informace související s tímto vyšetřením
S methotrexatem může interferovat nebo vzájemně reagovat celá řada předepisovaných nebo volně prodejných léků a doplňků stravy, např. ibuprofen, fenytoin, teofylin, digoxin, sulfadiazin, warfarin některá antibiotika. Tyto látky může být třeba vynechat nebo upravit dávkování methotrexatu a ostatních léků.
Nesteroidní antirevmatika (NSAID) a salicyláty (aspirin) mohou interferovat s vylučováním methotrexatu. Nadměrné požívání alkoholu může zvýšit riziko poškození jater methotrexatem.
Methotrexat se nesmí užívat v těhotenství a po dobu kojení.
Před zahájením léčby methotrexatem může lékař požadovat vyšetření funkce jater, ledvin a krvetvorby.
Citlivost vůči methotrexatu a jeho vedlejším účinkům vzrůstá s věkem.
Odpověď na léčbu methotrexatem se různí. Některé ze změn v účinnosti a toxicitě se přičítají genetickým variacím. Tato koncepce se zkoumá a mohla by vést ke klinickému využití genetických testů, které by pomohly předpovědět způsob reakce člověka na léčbu methotrexatem.