Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Test na osmolalitu snímá okamžitý počet rozpuštěných látek přítomných v plazmě, moči nebo stolici. Provádí se, pokud je potřeba pomoci s vyhodnocením rovnováhy vody v těle, její schopnosti vytvářet a koncentrovat moč, pokud je potřeba vyšetřit hyponatremii, určit přítomnost toxinů jako metanol a etylénglykol a pokud je potřeba monitorovat aktivní léčbu léky, například manitolem. Také je požadována k monitorování účinnosti léčby pro veškeré zdravotní stavy.
Osmolalita plazmy se vyžaduje hlavně při zjišťování hyponatrémie. Ta může být způsobena ztrátou sodíku přes moč nebo zvýšeným množstvím tekutiny v krevním řečišti. Zvýšené množství tekutiny může být následek pití příliš velkých dávek vody, zadržování vody, snížené schopnost ledvin produkovat moč nebo přítomnosti osmoticky aktivních látek, například glukosy, mannitolu a glycinu (chemická látka používaná v operačních zvlhčovacích tekutinách. Maratónci mohou protrpět akutní hyponatrémii pitím velkého množství vody za krátký časový úsek. V několika případech tento problém vedl i ke smrti běžce. Lidé, kteří chronicky pijí nadbytečné množství vody, ať už ze své vlastní vůle nebo kvůli psychologickému/psychickému stavu, mohou trpět chronickou hyponatremií. Může se také stát, že pacienti vykazují nízkou hladinu sodíku, když procentuální podíl vody v krvi klese kvůli přítomnosti zvýšeného množství proteinů nebo lipidů.
Manitol, a trávení toxinů, například methanolu a propylenglykolu, může být zjištěn, vyhodnocen a monitorován, pokud si lékař vyžádá test na osmotickou mezeru. Tento výpočet srovnává změřenou osmolalitu s hodnotou vypočtenou (teoretickou), získanou měřením hlavních rozpuštěných látek. Osmotická mezera představuje jejich rozdíl a značí přítomnost osmoticky aktivní substance v krvi. Chceme-li ji vypočítat, musíme provést testy na krevní sodík, močovinu a glukózu.
Teoretická hodnota osmolality může být vypočtena podle následujícího vozrce:
2x Na+ +glukóza + močovina
Je-li změřená osmolalita vyšší než teoretická hodnota, můžeme z rozdílu usuzovat např. na koncentraci alkoholu (etanolu) v krvi.
Osmolalita moči je často vyžádána společně s testem na osmolalitu plasmy. Používá se k vyhodnocení rovnováhy vody v těle a k vyšetření zvýšeného či sníženého vylučování moči. Zvýšené vylučování moči může být způsobeno zvýšeným příjmem tekutin, ztrátou potřebného množství ADH nebo cukrovkou (zvýšenou hladinou glukosy vedoucí k zvýšenému vylučování moči). Snížené vylučování moči může mít různými příčinami, včetně zpomaleného krevního průtoku ledvinami, odpovídající odpovědi organismu na dehydrataci nebo poškozením tubulárních buněk v ledvinách. Testy na sodík v moči a kreatinin se často požadují společně s testem na osmolalitu moči. Někdy se vypočítává osmotická mezera a použije se k vyhodnocení schopnosti ledvin vylučovat kyselinu a reabsorbovat bikarbonát, abychom mohli detekovat přítomnost osmoticky aktivních molekul a abychom mohli porovnat výsledky s hodnotami osmotické mezery.
Kdy je vyšetření požadováno?
Test na plasmatickou osmolalitu a na osmotickou mezeru může být vyžádán, pokud pacient jeví známky žízně, zmatenosti, nevolnosti, bolesti hlavy, letargie, záchvatů nebo komatu, o kterých má lékař podezření, že jsou způsobeny hyponatrémií nebo vlivem toxických látek, například metanolu nebo etylénglykolu. Test na osmolalitu moči může být vyžádán společně s testem plazmy, když chce lékař porovnat výsledky testů moči a osmolality plazmy a/nebo pokud pacient vylučuje zvýšené či snížené množství moči. Oba mohou být lékařem vyžádány, pokud má podezření, že by pacient mohl trpět žíznivkou (diabetes insipidus). Test na osmolalitu může být vyžádán pro pacienty bez jakýchkoliv příznaků s nevysvětlenou hyponatremií, když se v průběhu jiných testů objeví nízká hladina sodíku. Testy na osmolalitu plasmy a moči mohou být vyžádány často, aby se dala sledovat účinnost léčby těchto zdravotních stavů nebo v pravidelných intervalech, aby mohli být sledováni pacienti, kteří k léčbě užívají mannitol.
Test na osmolalitu stolice může být vyžádán, pokud má lékař podezření, že chronický průjem může být způsoben osmoticky aktivní substancí.
Co výsledek vyšetření znamená?
Osmolalita je dynamická a bude kolísat podle toho jak tělo odpovídá na dočasnou nerovnováhu vody a snaží se ji napravit. Testy na osmolalitu plasmy a moči musí být vyhodnocovány v kontextu klinického vývoje pacienta společně s výsledky a vyhodnocením dalších testů, například testů sodíku, glukózy nebo močoviny. Výsledky testů na osmolalitu nejsou diagnostické, ale mohly by poukazovat na fakt, že pacientova rovnováha vody není v pořádku, ovšem bez určení příčiny.
V zásadě se dá říci, že pokud výsledek testu poukáže na zvýšenou hodnotu osmolality plasmy, může za to buď snížení množství vody v krvi nebo zvýšení množství rozpuštěných látek. Pokud výsledek poukáže na sníženou osmolalitu plasmy, může za to zvýšená hladina tekutin. Když má pacient zvýšenou osmotickou mezeru a existuje podezření na požití toxinu, jakým je třeba methanol, potom je pravděpodobné, že toxin opravdu požil, a velikost osmotické mezery je úměrná množství toxinu. Pokud se během monitorování osmolalita, osmotická mezera a nálezy, například nízká hladina sodíku, vrátí do normálu, pak byla léčba účinná. Co se týče léčby mannitolem, hlavním cílem léčby je zachování stálého „terapeutické“ osmotické mezery a léčba edému mozku.
Osmolalita plasmy se může zvýšit při:
Osmolalita plasmy může klesnout při:
-
zvýšené hydrataci
-
hyponatrémii
-
nevhodné sekreci ADH
Pokud pacient vylučuje zvýšené množství moči a prokazuje nízkou osmolalitu, potom se jeho tělo buď snaží zbavit nadbytečných tekutin nebo není schopné správně zkoncentrovat moč (což může být způsobeno žíznivkou nebo nedostatkem ADH). Pokud pacient vylučuje zvýšené množství moči a prokazuje vysokou osmolalitu, příčinou může být cukrovka. Pokud pacient vylučuje snížené množství moči a prokazuje vysokou osmolalitu, může být dehydratován, pokud má nízkou nebo normální osmolalitu, potom může mít poškozené ledviny.
Osmolalita moči se může zvýšit při:
Osmolalita moči se může snížit při:
Pokud má pacient zvýšenou osmotickou mezeru stolice, je pravděpodobné, že jeho chronický řídký průjem způsobuje osmoticky aktivní látka. Takový jev můžeme pozorovat při špatném trávení nebo při předávkování laxativy (projímadlem).
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Někdy se pro zjištění „clearance volné vody“ použije výpočet, aby se mohla vyhodnotit schopnost ledvinových tubulů správně zkoncentrovat a zředit moč. Když má osmolalita moči přibližně stejnou hodnotu jako osmolalita plasmy, má clearance volné vody nulovou hodnotu. Poklesne-li objem krve a zkoncentruje se moč, pak je clearance volné vody negativní. Když jsou hodnoty tekutin zvýšené a moč je rozředěná, je clearance volné vody pozitivní.