Proč se vyšetření provádí?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Nepřímý antiglobulinový test se používá jako screeningový test k průkazu nepravidelných protilátek proti erytrocytům (jiných než proti antigenům A a B). Provádí se spolu s vyšetřením krevní skupiny v rámci předtransfuzního vyšetření a v těhotenství.
Jedinci si vytvářejí protilátky, když jsou vystaveni pro ně neznámým antigenům na erytrocytech, např. po transfuzi nebo v těhotenství. Je-li zjištěna protilátka, je nutné určit, o jakou protilátku se jedná, tzn. identifikovat ji. Pokud má protilátka klinický význam, tj. může způsobit hemolýzu erytrocytů, při přípravě transfuze se použije krev takového dárce, jehož erytrocyty nenesou antigen, proti kterému je protilátka namířená.
Při vyšetření časné nebo pozdní potransfuzní reakce se provádí přímý antiglobulinový test (PAT), který detekuje protilátky navázané na erytrocyty. Pokud je PAT pozitivní, screeningové vyšetření protilátek pomůže odhalit nově vzniklé protilátky.
Během těhotenství se NAT používá ke zjištění nepravidelných protilátek v krvi matky, které mohou procházet placentou a mohou být rizikem pro plod a novorozence při hemolytickém onemocnění. Nejčastější a nejzávažnější forma tohoto onemocnění souvisí s protilátkou anti-D.
Lidé se rozlišují na Rh(D) pozitivní a Rh(D) negativní podle toho, zda je na jejich erytrocytech přítomný nebo nepřítomný antigen D. Některé Rh(D) negativní těhotné mohou tvořit protilátku anti-D proti Rh(D) pozitivním fetálním erytrocytům. K průkazu protilátky se všem Rh(D) negativním těhotným ženám provádí screeningové vyšetření protilátek proti erytrocytům ve 28. týdnu těhotenství a před porodem. Pokud se ve 28. týdnu protilátka neprokáže, žena dostává profylakticky Rh imunoglobulin (RhIg) proto, aby došlo k odstranění Rh(D) pozitivních fetálních erytrocytů z jejího krevního oběhu, aby se jimi neimunizovala.
Po narození dítěte se stanovuje Rh typ novorozence. Pokud je dítě Rh(D) pozitivní a matka protilátku anti-D netvoří, je jí aplikován další RhIg. Pokud je dítě Rh(D) negativní, profylaxe se matce nepodává.
Někdy může NAT napomoci při diagnostikování autoimunitní hemolytické anemie. Jedná se o situaci, kdy jedinec vytváří protilátky proti svým vlastním antigenům a protilátky následně vedou k poškození organizmu. Tak je tomu u autoimunitních nemocí, např. u systémového lupus erythematodes, u nemocí jako je lymfom nebo chronická lymfatická leukémie, u některých infekčních onemocnění (mononukleóza, mykoplasmová pneumonie). Vzácně může dojít k hemolýze tohoto typu při užívání některých léků, např. vysokých dávek penicilinu.
Kdy je vyšetření požadováno?
- Před podáním transfuze erytrocytů
- V těhotenství jako součást prenatálního vyšetření. U Rh(D) negativních žen také ve 28. týdnu těhotenství před aplikací injekce RhIg a po porodu Rh(D) pozitivního dítěte. Pokud se u těhotné nachází známá protilátka, screening protilátek částečně umožňuje sledovat množství přítomné protilátky
Co výsledek vyšetření znamená?
Transfuze: Pokud je screening protilátek pozitivní, v krvi se nachází jedna nebo více protilátek proti erytrocytům. Každá protilátka může být jinak významná. Pozitivní protilátky zjištěné v rámci předtransfuzního vyšetření vyžadují další šetření, které protilátku identifikuje. Jakmile je protilátka přesně určená, erytrocyty dárce krve, které se použijí k transfuzi, nesmí nést antigen příslušný dané protilátce (aby nedošlo k jejich destrukci).
Těhotenství: Má-li RhD negativní matka negativní výsledek NAT, aplikuje se jí do 72 hodin injekce Rh imunoglobulinu zabraňující vzniku anti-D.
Je-li výsledek testu pozitivní, protilátka nebo protilátky musí být identifikované a pokud se jedná o anti-D, kterou si aktivně vytváří matka, profylaxe se nepodává. Jestli však je u RhD negativní těhotné nalezena protilátka proti jinému antigenu než antigenu D, profylaktická injekce Rh imunoglobulinu se ženě podá, protože pomůže zabránit imunizaci D antigenem.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Množství protilátky cirkulující v krvi se může časem velmi snížit, i pod detekovatelnou mez. Jakmile se však jedinec znovu setká se stejným antigenem, dojde u něho k časné tvorbě většího množství původní protilátky, která rychle reaguje s erytrocyty, které nesou antigen, proti kterému protilátka vznikla.