Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Přímý antiglobulinový test, známý i jako přímý Coombsův test, pomáhá stanovit, zda jsou příčinou hemolytické anemie protilátky, které senzibilizují erytrocyty a vedou k jejich hemolýze. To může nastat u autoimunitních hemolytických anemií, kdy ke zkrácenému přežívání erytrocytů (hemolýze) vedou autoprotilátky, tedy protilátky proti vlastním erytrocytárním antigenům.
Autoprotilátky je možné prokázat u různých patologických stavů, patří k nim např.:
PAT také pomáhá diagnostikovat hemolytické onemocnění novorozence při inkompatibilitě v krevních skupinách mezi matkou a dítětem. K imunizaci matky dochází obvykle v období porodu při fetomaternálním krvácení, kdy matka reaguje na cizí (otcovský) antigen na erytrocytech dítěte tvorbou protilátek. Nejčastějším typem inkompatibility je neshoda mezi matkou a dítětem v antigenech krevní skupiny AB0 a v antigenu D. U AB0 hemolytického onemocnění se jedná většinou o matky krevní skupiny 0 s dítětem skupiny A, méně často skupiny B. Rh(D) typ hemolytického onemocnění nastává u matek Rh(D) negativních s Rh(D) pozitivním dítětem.
Přímý antiglobulinový test je součástí vyšetření potransfuzní reakce. Provádí se vždy při podezření na potransfuzní hemolýzu. Cílem vyšetření je prokázat protilátky proti transfundovaným erytrocytům, které se na tyto erytrocyty navázaly a jsou příčinou předčasného odstranění dárcovských erytrocytů z krevního oběhu příjemce.
Kdy je vyšetření požadováno?
Při podezření na hemolytickou anemii, jako pomoc ke stanovení její příčiny.
Vyšetřuje se u novorozenců s rizikem vzniku hemolytického onemocnění nebo u novorozenců s příznaky nemoci.
K symptomům patří např.:
- Bledost
- Žloutenka včetně zvýšeného bilirubinu
- Zvětšená játra nebo slezina
- Celotělový otok
- Obtížné dýchání
Test se provádí při výskytu příznaků potransfuzní reakce, např.:
- Teploty, zimnice
- Bolestech zad
- Červeném zbarvení moči
Co výsledek vyšetření znamená?
Pozitivní výsledek testu prokazuje senzibilizaci erytrocytů, tedy detekuje erytrocyty s navázanou protilátkou. Jen velmi obecně a nepřesně lze konstatovat, že síla reakce (více pozitivní test) souvisí s množstvím navázané protilátky, to ale neodpovídá závažnosti symptomů.
Přesto, že test detekuje protilátku, blíže ji necharakterizuje, nestanoví její typ a ani nespecifikuje příčinu nemoci. Pro komplexní diagnostiku je nutné provést vyšetření klinická, ostatní laboratorní vyšetření a získat anamnézu pacienta včetně informace o užívání léků, prodělaných infekcích, těhotenství, podané transfuzi.
Malé procento zdravé populace má při vyšetření pozitivní výsledek přímého antiglobulinového testu bez jakýchkoli známek svědčících pro hemolytickou anemii
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Pokud souvisí pozitivita přímého antiglobulinového testu s transfuzí, infekcí, podáním léku, pozitivní nález může přetrvávat delší dobu, až 3 měsíce. Pokud se prokazuje pozitivní PAT v souvislost s autoimunitním onemocněním, často bývá trvale pozitivní.