Co se vyšetřuje?
Antierytrocytární protilátky vznikají jako odpověď imunitního systému jedince na cizí antigeny, které se nacházejí na povrchu erytrocytů. K imunizaci dochází obvykle po podání transfuze nebo v těhotenství. Identifikační test upřesňuje imunohematologický nález v situaci, kdy je při screeningovém vyšetření výsledek nepřímého nebo přímého antiglobulinového testu pozitivní.
Jedinec vytváří protilátky s ohledem na antigeny přítomné na jeho erytrocytech. Erytrocytární antigeny zdědí v určité kombinaci od obou rodičů. Za normálních okolností se protilátky vytvářejí proti těm antigenům, které jedinec na svých erytrocytech nemá zastoupené, které jsou pro něho cizí.
K nejdůležitějším antigenům na erytrocytech patří antigeny A, B a D (RhD). Tyto antigeny určují základní typ erytrocytů, tj. krevní skupinu (viz Vyšetření krevní skupiny). Podle zastoupení antigenů A nebo B vytvářejí lidé přirozeně, bez imunizačního podnětu, kterým bývá transfuze nebo těhotenství, pravidelné protilátky proti antigenům A a B. Protilátky nevznikají proti vlastním antigenům: např. jedinec krevní skupiny A má v krvi protilátky proti antigenům B, jedinec krevní skupiny B má protilátky proti antigenům A.
Dalším významným antigenem je antigen Rh systému označovaný písmenem D (RhD). Rh(D) pozitivní jedinci mají na erytrocytech D antigen, Rh(D) negativní antigen nemají. Protilátka proti antigenu D nevzniká přirozeně, ale vytváří ji jedinci Rh(D) negativní po imunizaci Rh(D) pozitivní transfuzí nebo vzniká při inkompatibilním těhotenství.
Erytrocyty použité k transfuzi proto musí být kompatibilní s příjemcem nejen v antigenech AB0, ale také v antigenu D, protože jak AB0, tak Rh protilátky v krvi příjemce mohou vést k hemolýze transfundovaných erytrocytů a způsobit vážnou potransfuzní reakci. Podaná transfuze má být v AB0 a Rh(D) shodná s antigeny příjemce (viz Vyšetření krevní skupiny, Transfuzní lékařství).
Kromě uvedených antigenů AB0 a Rh(D) existují na erytrocytech i další, např. skupiny Kell, Kidd, Duffy nebo ostatní antigeny Rh skupiny. Protilátky proti těmto antigenům nevznikají přirozeně, ale po transfuzi nebo v těhotenství a při porodu, když je matka vystavena erytrocytům dítěte. Tyto protilátky mohou, ale také nemusí být příčinou potransfuzní reakce. Proto je identifikace protilátek důležitým vyšetřením, které pomůže předejít možné potransfuzní komplikaci.
Identifikace protilátek jiných než AB0 se neprovádí rutinně, vždy však v situaci, kdy je pozitivní přímý antiglobulinový test nebo screening protilátek.
Toto screeningové vyšetření může být součástí „type and screen“, které je indikované jako:
- Součást prenatálního vyšetření
- Součást předtransfuzního vyšetření
- Při vyšetření potransfuzní reakce
- U hemolytického onemocnění novorozence
- Při podezření na autoimunitní hemolytickou anemii (jedinec vytváří protilátky proti vlastním erytrocytům)
Komplikace mohou nastat, když jsou lidé s antierytrocytární protilátkou vystaveni cizímu antigenu, např. v transfuzi nebo v těhotenství. Protilátka se může navazovat na specifický antigen cizorodých erytrocytů a způsobit jejich destrukci. Závažnost nemoci od lehké po těžkou závisí na množství hemolyzovaných erytrocytů.
Komplex antigen + protilátka, který může způsobit destrukci erytrocytů, se označuje jako klinicky významný. Hemolýza může probíhat bezprostředně, již v průběhu transfuze nebo později, od jednoho do více dnů nebo i déle po transfuzi. Může k ní dojít uvnitř cév nebo v játrech nebo ve slezině. K projevům patří teplota, zimnice, nauzea, bolesti v zádech, pokles krevního tlaku, červeně zbarvená moč a žloutenka.
Požadovaný vzorek
Vzorek žilní krve.