Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření chladových aglutininů je využíváno k diagnostice nemoci chladových aglutininů a ke zjišťování příčiny hemolytické anémie. Je to tedy následný test poté, co vyšetření krevního obrazu prokázalo pokles hodnoty počtu červených krvinek a hemoglobinu. Obzvláště tehdy, pokud tento nález souvisí s vystavením se chladu.
Nemoc chladových aglutininů je vzácné autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém produkuje protilátky, které jsou chybně cíleny proti vlastním červeným krvinkám. Protilátky se na červené krvinky navazují při snížené teplotě. Následně dochází k rozpadu postižených červených krvinek a rozvoji příznaků a projevů anémie. Tuto nemoc dělíme na primární a na sekundární, která je vyvolána infekcí nebo jinou nemocí.
Tento test spočívá na principu série postupného ředění krevního vzorku ve zkumavkách a jeho následného ochlazení, obvykle na 4 °C. Výsledek se vydává jako titr ředění - nejvyšší ředění, ve kterém jsou ještě rozpoznatelné shluky červených krvinek. Chladové protilátky viditelně shlukují červené krvinky v chladu, po zahřátí vzorku krve se shluky rozpouští. Teplotní rozmezí, ve kterém protilátka reaguje, se u jednotlivých chladových protilátek může lišit.
Kdy je vyšetření požadováno?
Pokud má člověk reakci po expozici nízkých teplot a má příznaky hemolytické anémie.
Mezi příznaky a projevy nemoci chladových aglutininů patří:
- Únava, slabost, nedostatek energie, bledost, závratě a/nebo bolesti hlavy způsobené anémií
- Žloutenka, zvětšení jater a sleziny
- Bolestivé zmodrání prstů na rukou, nohou, uší, špičky nosu, které se vyskytnou po kontaktu s chladem
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledek vyšetření chladových aglutininů je typicky vydáván jako titr, např. 1:64 nebo 1:512. Čím vyšší je číslo, tím více je protilátek v krvi. Pokud se vyskytne vyšší titr protilátek a zároveň je i reaktivita protilátek při vyšších teplotách, můžeme očekávat hemolytickou anémii s horšími klinickými projevy.
Stupeň hemolýzy (rozpadu) červených krvinek a hemolytické anémie se může lišit nejen pacient od pacienta, ale i příznaky a projevy u téhož pacienta se mohou lišit po jednotlivých expozicích chladu. Některé choroby, například infekční mononukleóza, jsou často sdružené se zvýšením chladových protilátek, ale zřídka s anémií.
Někdy je tento test prováděn při jedné, nebo více doplňkových teplotách, které jsou nižší, než je teplota těla, ale vyšší, než 4 °C - např. 30 °C. Cílem je určit, při které teplotě se začínají červené krvinky shlukovat. Tato informace je důležitá pro ty, kteří mají chronicky zvýšenou hladinu chladových aglutininů a zvažují chirurgický zákrok, který je spojen s ochlazením těla.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Vyšetření chladových aglutininů bývá jen zřídka prováděno u pacientů s chorobami, o kterých je známo, že se při nich chladové protilátky vyskytují, jako např. infekční mononukleóza nebo infekce Mycoplasma pneumonie. Tento test pro ně není specifický a nelze jím tyto choroby diagnostikovat ani sledovat jejich průběh.