Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření je využíváno k detekcigenové mutace FIP1L1-PDGFRA, která je spojena s nadměrným zvýšením počtu jednoho z typů bílých krvinek - eosinofilů.
Eosinofily jsou buňky odpovědné za určitý druh imunitní odpovědi organismu. Ke zvýšení jejich počtu dochází v celé řadě chorobných stavů a za různých okolností, nejčastěji při alergiích a parazitárních infekcích. Množství eosinofilů v krvi lze zjistit vyšetřením krevního obrazu s diferenciálním rozpočtem leukocytů.
Mutace FIP1L1-PDGFRA je poměrně vzácnou příčinou eosinofilie a proto se provádí až poté, co byly vyloučeny běžné příčiny dlouhodobě vysokého počtu eosinofilů. Alergie provedením alergologického vyšetření a parazitární infekce vyšetřením stolice na přítomnost parazitů a jejich vajíček.
Vyšetření přítomnosti mutace FIP1L1-PDGFRA je prováděno pokud:
- je podezření, že eosinofilie (E) a hypereosinofilní syndrom (HES) je způsoben primárním klonálním onemocněním kostní dřeně
- je potřeba zjistit prognózu E/HES a schopnost reagovat na léčbu inhibitory tyrozin kinázy (TKI); pacienti s mutací FIP1L1-PDGFRA mají většinou dobrou léčebnou odpověď na podávání TKI zvaného imatinib
(viz výše odstavec Proč se nechat vyšetřit?)
Vyšetření přítomnosti mutace FIP1L1-PDGFRA se provádí současně s jinými testy, při kterých se pátrá i po méně častých genetických změnách vedoucích k eosinofilii a sice se jedná o tato vyšetření:
- Cytogenetické vyšetření - umožňuje odhalit jiné genetické abnormality než FIP1L1-PDGFRA
- Bcr/abl 1 - genetická změna typická především pro chronickou myeloidní leukémii (CML)
- Mutace KIT - při průkazu této mutace u pacientů s inoperabilními nebo metastatickými maligními stromálními nádory zažívacího traktu je také indikována léčba imatinibem
- Interleukin-5 - pokud je zvýšen, je podezření, že HES je způsoben abnormální klonální populací T- lymfocytů
- Hladina imunoglobulinu E (Ig E) - zvýšená hladina IgE je spojena s nižším rizikem rozvoje hypereosinofilního syndromu s kardiálními projevy a je předpokladem dobré odpovědi na kortikoterapii
- Kardiologické vyšetření k posouzení rozsahu postižení srdce při HES (vč. vyšetření troponinu) před zahájením léčby imatinibem, která by mohla být vzácně v případě výrazného postižení srdce komplikována selháním srdce
Kdy je vyšetření požadováno?
Pokud se při vyšetřeních krevního obrazu prokáže dlouhodobě vysoký počet eosinofilů a již byly vyloučeny sekundární příčiny jejich vzestupu jako jsou alergie, astma, parazitární infekce, kožní onemocněn, zhoubné nádorové onemocnění, insuficience nadledvin, nebo lymfom.
Pokud jsou kromě zvýšeného počtu eosinofilů přítomny příznaky a projevy HES.
Nutno podotknout, že příznaky podobné HES mohou doprovázet i různé druhy leukémií (akutní i chronické). Naopak však HES i leukémii mohou chybět časné příznaky a na diagnózu upozorní pouze výsledek vyšetření krevního obrazu.
Mezi běžné příznaky a projevy HES patří:
- Horečka
- Hubnutí, noční pocení
- Únava
- Kašel, sípání, dušnost
- Otok okolo očí, rtů, v krku, nebo otoky rukou a nohou
- Zvětšení lymfatických uzlin nebo orgánů
- Bolest svalů, svalová slabost
- Kopřivka
- Břišní dyskomfort popř. průjem
Co výsledek vyšetření znamená?
Výsledek vyšetření je buď "pozitivní", tedy mutace byla prokázána, nebo "negativní" a mutace tedy prokázána nebyla.
Pokud má pacient se zvýšeným počtem eosinofilů pozitivní test na přítomnost mutace FIP1L1-PDGFRA, je tato mutace považována za primární příčinu eosinofilie a hypereosinofilního syndromu.
Nutno poznamenat, že HE/HES s FIP1L1-PDGFRA může být dle diagnostických kritérií WHO z roku 2008 prokazován i v rámci akutní nebo chronické leukémie, myeloproliferativního nebo myelodysplastického onemocnění a nebo systémové mastocytózy. Bez ohledu na diagnózu, pacienti s prokázaným fúzním genem FIP1L1-PDGFRA mívají dobrou léčebnou odpověď na podávání inhibitoru tyrozin kinázy - imatinibu.
Pokud je vyšetření na přítomnost fúzního genu FIP1L1-PDGFRA negativní, pacient má jiný typ myeloproliferativního nebo myelodysplastického onemocnění. Může jednat o HES bez zjistitelné příčiny - tzv. idiopatický HES. Pacienti se vzácně se vyskytujícím fúzním genem PDGFRB také profitují z podávání imatinibu. (viz níže Časté otázky))
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Přestože léčba inhibitory tyrozin kináz bývá v případě přítomnosti mutace FIP1L1-PDGFRA velmi účinná již v malých dávkách, mohou být někteří pacienti rezistentní. V těchto případech je třeba zvážit zvýšení dávky imatinibu, nebo zvolení jiného druhu chemoterapie. V krajním případě pak zvážit transplantaci kostní dřeně, přestože se nejedná o standardní metodu léčby. Jinou možností léčby je kortikoterapie, která může vést také ke snížení počtu eosinofilů a zabránit poškození orgánů.
Mutace FIP1L1-PDGFRA může být vzácně nalezena i u pacientů s akutní myeloidní, lymfoidní nebo i jiným druhem leukémie a slibuje dobrou odpověď na léčbu imatinibem.
Na rozdíl od jiných genetických aberací je mutace FIP1L1-PDGFRA velmi nepatrná a nelze ji zachytit běžnými cytogenetickými technikami, kdy jsou chromozomy vyšetřovány pomocí mikroskopu. Používají se citlivější metody FISH a RT- PCT.