1.Znamená nedostatek železa to samé co anémie? Jak se to projevuje?
2. Jaké jsou příznaky předávkování organismu železem?
3. Které potraviny obsahují nejvíce železa?
4. Kdo potřebuje dodávat železo?
5. Nastává anémie z nedostatku železa rychle nebo vyžaduje delší čas?
6. Může dárcovství krve ovlivnit hladinu železa?
1. Znamená nedostatek železa to samé co anémie? Jak se to projevuje?
Nedostatkem železa se myslí pokles celkových zásob železa, zatím co anémie odpovídá poklesu množství hemoglobinu v krvi. Od vyčerpání zásob železa v těle to trvá minimálně několik týdnů, než se vyvine anémie. Krátký nedostatek železa se většinou nijak neprojevuje. Pokud je člověk jinak zdravý, symptomy nedostatku se málokdy projeví za předpokladu, že hladina hemoglobinu neklesne pod hladinu 100 g/l. Mezi projevy nedostatku železa patří únava a bušení srdce.
Pokud nedostatek železa přetrvává, může se objevit dušnost a závratě. Pokud se jedná o těžkou anémii, může se projevit angina pectoris (bolest hrudi), bolesti hlavy a nohou. U dětí se mohou vyskytnout specifické poruchy učení. Vedle obecných příznaků anémie jsou ještě některé další specifické symptomy charakteristické pro nedostatek železa. Patří sem tzv. pica syndrom (chorobná chuť k pojídání nejedlých látek jako je lékořice, křída, hlína, jíl), pocity pálení jazyka nebo slizkého jazyka, bolestivé koutky úst, paličkovité zakončení prstů a lžícovitý tvar nehtů.
2. Jaké jsou příznaky předávkování organizmu železem?
Mezi nejběžnější příznaky patří především bolest kloubů vznikající z akumulace železa v těle. Dalšími příznaky jsou únava, nedostatek energie, bolest břicha, ztráta sexuální touhy a srdeční problémy. Na druhé straně se u některých jedinců příznaky předávkování železem neprojeví.
3. Které potraviny obsahují nejvíce železa?
Jestliže laboratorní testy prokážou, že jste anemičtí, může tento stav zmírnit strava bohatá na železo, např. červené maso. Další příklady stravy bohaté na železo: maso obecně, játra, vajíčka, zelená listová zelenina (špenát, zelená kapusta), pšeničná zrna, celozrnný chleba a cereálie, hrozinky, melasa. Byla-li u vás diagnostikována anémie z nedostatku železa nebo jste-li těhotná nebo kojíte, je nutné, aby zvýšená potřeba železa byla zajištěna užíváním vhodných výživových doplňků, vitaminů či látek obsahujících železo. Na vhodný doplněk se zeptejte svého lékaře.
4. Kdo potřebuje dodávat železo?
Mezi osoby, pro které jsou určeny výživové doplňky s obsahem železa, patří těhotné ženy a pacienti s prokázaným nedostatkem železa.
5. Nastává anémie z nedostatku železa rychle nebo vyžaduje delší čas?
Anémie z nedostatku železa se objevuje postupně. Zásoby železa jsou pomalu vyčerpávány, jestliže jeho ztráty převyšují množství vstřebávaného ve střevech. V tomto stádiu bývají hladiny feritinu nízké, ale koncentrace železa a TIBC jsou obvykle normální. Nejedná se o anémii. Jakmile se nedostatek železa prohlubuje, jeho sérová hladina klesá, TIBC a transferin se zvyšují a začíná se rozvíjet anémie. S dlouhodobým nebo těžkým nedostatkem železa dochází ke zmenšování červených krvinek a jejich slábnutí.
6. Může dárcovství krve ovlivnit hladinu železa?
Ano. Pokaždé, když darujete přibližně 0,5 litru krve, vaše tělo ztrácí 250 mg železa. Hladina feritinu v séru, která vypovídá o celkovém množství zásob železa, s každým darováním krve klesá. Čím více krve darujete, tím nižší bude hladina feritinu. Hladina železa a TIBC nejsou dárcovstvím krve do takové míry ovlivňovány.