Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením?
Jak je vyšetření využíváno?
Test anti-LKM-1 protilátek je často objednáván spolu s vyšetřením antinukleárních protilátek (ANA) a protilátek proti hladkému svalu (ASMA) pro diagnostiku autoimunitní hepatitidy a následné odlišení mezi typem 1 a typem 2.
Tyto testy mohou být požadovány v návaznosti na některé nálezy u vyšetření jater: přetrvávající zvýšené hodnoty alaninaminotransferázy (ALT), aspartátaminotransferázy (AST) nebo bilirubinu. Tyto požadavky jsou často doplněny o vyšetření imunoglobulinů a dalších vyšetření pro vyloučení virové hepatitidy.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření anti-LKM-1 může být požadováno při diagnostice jaterního onemocnění, kdy je nutné určit příčinu poškození jater. Další testy, jako je ANA a ASMA toto vyšetření často doprovázejí. Obvykle jsou ordinovány u pacientů s příznaky, jako je vyčerpanost, žloutenka nebo v případě abnormálních výsledků běžných jaterních testů (např. AST, ALT, bilirubin).
Mezi symptomy autoimunitního onemocnění jater patří:
- Svědění
- Zvětšení jater
- Bolest kloubů
- Břišní diskomfort
- Abnormální cévy kůže (tzv. pavoučí angiom)
- Nevolnost nebo zvracení
- Tmavá moč
- Nechutenství
- Světlá stolice
- Svalová bolest (myalgie)
- Vynechání menstruace (amenorrhea)
- Zarudnutí kůže
- Otok
Mnohé z uvedených symptomů nejsou pro autoimunitní hepatitidu specifické a bývají přítomné i u jiných onemocnění nebo u jiných příčin jaterního onemocnění.
Co výsledek vyšetření znamená?
Vysoká hladina (titr) protilátek proti LKM-1 naznačuje pravděpodobnou přítomnost autoimunitní hepatitidy typu 2 u vyšetřovaného pacienta, ale tuto diagnózu definitivně nepotvrzuje. K potvrzení diagnózy lze použít jaterní biopsii.
V případě, že je výsledek anti-LKM-1 negativní a test ASMA a/nebo ANA je pozitivní, má vyšetřovaný pacient pravděpodobně autoimunitní hepatitidu typu 1.
Když jsou uvedená vyšetření negativní, pacientovy symptomy jsou zřejmě způsobeny jinou příčinou, než je autoimunitní hepatitida. Přítomnost autoimunitní hepatitidy ale nemusí být úplně vyloučena. Někteří pacienti totiž neprodukují anti-LKM-1 nebo ASMA protilátky, ale jiné, vzácněji se vyskytující protilátky (anti-SLA, anti-LC1). Navíc u malé části autoimunitních hepatitid nenacházíme žádné z uvedených autoprotilátek.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Výška hladiny (titr) anti-LKM-1 protilátek nemusí souviset se závažností pacientových symptomů nebo s prognózou onemocnění. V čase můžou hladiny anti-LKM-1 kolísat.
U pacientů s autoimunitní hepatitidou typu 2 se mohou vyskytovat jiná autoimunitní onemocnění, např. diabetes nebo thyreoiditida.
Anti-LKM-1 protilátky produkuje i část pacientů s chronickou hepatitidou C.
Antinukleární protilátky (ANA), které jsou často požadovány současně se stanovením ASMA a/nebo anti-LKM-1, jsou ukazatelem autoimunitního procesu a jsou asociovány s různými autoimunitními onemocněními, včetně autoimunitní hepatitidy typu 1.