Jak je využíváno?
Kdy je vyšetření objednáváno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Je něco dalšího, co bych měl(a) vědět v souvislosti s tímto vyšetřením (vědět)?
Jak je využíváno?
Stanovení stopových prvků je obvykle ordinováno pro odhalení, posouzení a sledování jejich deficitu nebo nadbytku v organismu. Lékař může vybrat jeden nebo více testů s ohledem na příznaky a stav pacienta. Někdy je ordinováno více testů k odhalení deficitu nebo toxicity, jako je ordinování mědi a ceruloplasminu společně k posouzení množství mědi v těle. Ordinování skupiny testů souvisejících s metabolismem železa (železo, celková vazebná kapacita železa a feritin) a krevní obraz může sloužit k posouzení deficitu železa, jako potenciální příčiny anemie.
Jestliže trpí člověk malnutricí (podvýživou) nebo stavem spojeným s malabsorpcí (poruchou vstřebávání živin) může lékař ordinovat společně více vyšetření pro zjištění úvodního stavu a dále opakovaně (periodicky) ke sledování nutričního stavu nebo úspěšnosti léčby.
Pokud má někdo dědičnou poruchu, která vede k nadbytku nějakého prvku v těle nebo je vystaven jeho toxické koncentraci, potom je jeho stanovení ordinováno pro odhalení a diagnózu tohoto stavu a dále pro monitorování průběhu poruchy.
Ke zjištění stavu stopových prvků se ve většině případů používá jejich stanovení v krvi, někdy také ve vzorku moči sbírané 24 hodin. V případech, kdy může být prvek ukládán (hromaděn) v orgánech nebo tkáních může být ordinováno jeho stanovení v bioptickém vzorku pro podporu diagnózy a zjištění závažnosti stavu.
Kdy je vyšetření objednáváno?
S vyjímkou stanovení železa nejsou vyšetření ostatních stopových prvků v populaci běžně ordinována.
Stanovení stopových prvků jsou prováděna při podezření na jejich nedostatek nebo nadbytek s ohledem na anamnézu nebo na přítomné příznaky a symptomy. Nedostatek (deficit) stopového prvku může působit celou řadu příznaků v závislosti na tom, který stopový prvek chybí.
Příznaky mohou být:
U dětí může deficit stopových prvků způsobit vrozené abnormality, opoždění růst, porušení mentálního vývoje a pohlavního dozrávání.
Akutní a chronický nadbytek stopových prvků může působit příznaky spojené s jejich toxicitou, které mohou být mírné až velmi závažné.
Může to být:
- kožní vyrážka
- nevolnost, zvracení, průjem
- křeče
- periferní neuropatie
- v závažných případech může být výsledkem selhání ledvin a jater, šok, koma a zvýšené riziko rakoviny plic
Periodické provedení jednoho nebo více stanovení mědi se provádí při monitorování stavu pacienta.
Stanovení obsahu mědi v játrech má být provedeno ke stanovení tkáňových zásob pokud jsou výsledky mědi a ceruloplasminu abnormální nebo nejednoznačné.
Co výsledek vyšetření znamená?
Nízká koncentrace stopového prvku v zásadě ukazuje na jeho deficit a vysoká na jeho nadbytek. Je-li člověk léčen pro deficit stopového prvku, potom je zvýšení jeho hodnoty a ústup klinických příznaků známkou úspěšné léčby. Při léčbě toxického účinku stopového prvku je jeho snížená hodnota a ústup příznaků známkou úspěšné reakce na léčbu.
Výsledky stanovení stopových prvků však musí být hodnoceny s určitým stupněm opatrnosti. Některá léčba nadbytku prvků v organismu může vést k jejich přechodnému zvýšení v krvi a v moči a některé prvky např. měď a zinek mohou být přechodně zvýšené při infekci, zánětu, těhotenství a četných jiných chorobách. Mnohé příznaky spojené s deficitem nebo nadbytkem stopových prvků se mohou objevit i u různých ostatních chorob. Lékař hodnotí nález s ohledem na příznaky, klinický stav a anamnézu pacienta.
Je něco dalšího, co bych měl(a) vědět v souvislosti s tímto vyšetřením (vědět)?
Stopové prvky se nacházejí v různé koncentraci v širokém sortimentu potravy. Některé formy stopových prvků jsou více využitelné ze živočišných zdrojů než z rostlinných. Některé prvky jsou přidávány do potravin k zajištění jejich většího využití a příjmu (fortifikace potravin), fluorizace vody a jodizace kuchyňské soli.